Horský vodca radí: alkohol na svahu nezahreje, výstroj si skontrolujte

Doba čítania: 5 minutes

Zimná sezóna je časom, kedy si na svoje prídu lyžiari, snowboardisti aj skialpinisti. Ako sa na svah pripraviť a čo si zbaliť? V žiadnom prípade sa nezahrievajte alkoholom, nealkoholické pivo naopak telu pomôže.

Tatranský horský vodca Jaroslav Michalko hovorí, že „najčastejšou príčinou úrazov bývajú nehody, ale aj nedostatočná pripravenosť či neskontrolovaná výstroj, ale aj požívanie alkoholu na svahu…

Popri príhodách s dobrým koncom sa stáva aj dosť nehôd s tragickými následkami

 „Mojím odporúčaním je dobre sa na lyžovačku pripraviť, nepreceniť svoje schopnosti a vybrať si trasu, ktorú zvládneme. Pred prvým spustením by som odporučil lyžiarom aspoň niekoľko minút zahriať celé telo niekoľkými cvikmi. Zahriate by nemalo byť v žiadnom prípade prostredníctvom alkoholu, ktorý na lyžiarske svahy nepatrí,“ hovorí J. Michalko.

Samozrejme, je potrebné dopĺňať tekutiny, ale nie v podobe alkoholu, ktorý spôsobuje otupenie zmyslov a znižuje koncentráciu a koordináciu pohybu. 

Lyžovačka na Slovensku? Nezabúdajte na poistenie nákladov Horskej záchrannej služby v SR

„Pri veľkej zime rýchlejšie vznikajú omrzliny, pretože alkohol viaže na seba vodu a rozťahuje cievy čím z organizmu pod jeho vplyvom uniká viac tepla, než z tela triezveho človeka. Povolené je len nealkoholické pivo, ktoré má aj dostatok minerálov pre regeneráciu organizmu.

Rady od tatranského horského vodcu, na ktoré by mal myslieť každý správny lyžiar:

  1. Pred vstupom na svah skontrolujte nastavenie lyží v servise. Odborníci vám ich navoskujú, zbrúsia hrany, skontrolujú, či sú všetky časti v poriadku a bezpečné. So správne nabrúsenými a navoskovanými lyžami sa vám bude lyžovať ľahšie.
  2. Ak sa nachádzate vo veľkom stredisku, je dobré pred lyžovačkou navštíviť info centrum. Vezmite si mapu zjazdoviek a uložte si do mobilu potrebné telefónne číslo, na ktoré môžete zavolať v prípade nehody.
  3. Začiatočníci by mali využívať zjazdové trate, ktoré zvládnu (modré).
  4. Pri zastavovaní (oddychu) na svahu treba ísť na kraj zjazdovky.
  5. Pri opätovnom štarte si treba skontrolovať svah, aby ste niekomu neskrížili zjazd.  
  6. Lyžujte na vyznačených zjazdovkách. Rešpektujte značenie, ktoré je na zjazdovkách, hlavne tam, kde sa zjazdovky krížia a je potrebné spomaliť. Ak lyžujete mimo zjazdoviek, dôležité je nielen byť opatrní, ale aj sledovať lavínové spravodajstvo.
  7. Periférne sledujte aj iných lyžiarov a snažte sa dopredu odhadnúť situáciu tak, aby nedošlo ku zrážke s iným lyžiarom.
  8. Zásadne nechytajte lyžu, ktorá letí dolu svahom! Je to veľmi nebezpečné – lyža vie poraniť, a to dosť vážne. 
  9. Po ukončení lyžovania je dobré si odložiť topánky na sušič a venovať sa aspoň na 10 minúť strečingu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Mať so sebou dobré lyžiarske okuliare, ktoré sa nehmlia, kvalitné rukavice, nepremokavé oblečenie, prilbu a chrániče je základ. Dobré lyžiarske oblečenie môže znamenať presne ten rozdiel medzi celodennou lyžovačkou a pocitom, keď zničení vyzujete lyže už na obed.

Na to, aby vaše telo správne fungovalo, potrebuje teplo, ale nie príliš horúco. Dnešné technológie sú pokročilé a priedušné multivrstvenie pomáha udržať telo v teple, keď je zima, ale tiež odparovať pot, ak je vám horúco.

Vlnená bielizeň, najmä z vlny typu merino, je lepšia ako bavlna. Nebude vás chladiť ani v prípade, ak bude vlhká, kým v bavlnenej by ste mrzli.

Ak sa chystáte na lyžovačku vycestovať do zahraničia, dojednajte si cestovné poistenie rýchlo a jednoducho online.

Buďte vždy pripravení na nevyspytateľné situácie. S poistením W dobrom život bude o vás dobre postarané, ak dôjde k nešťastnému úrazu aj na svahu. Chráni vás v prípade trvalých následkov po úraze, v čase jeho liečenia alebo v prípade nutného chirurgický zákrok. Zároveň sú poistené aj vaše deti. Klientom v rámci poistenia W dobrom život ponúkame k životnému poisteniu aj cestovné poistenie vo forme benefitu, ktoré sa vám zíde pri lyžovačke v zahraničí.

Spravte si prestávku vždy, keď potrebujete

Cítite, že potrebujete prestávku? V tom prípade nepreceňujte svoje sily a posilnite sa zdravým obedom či teplým čajom. Únava zvyšuje riziko vzniku prípadného zranenia, oslabuje pozornosť i koncentráciu.

Snažte sa reálne zhodnotiť svoje schopnosti aj zručnosti čo sa týka voľby lyžiarskeho svahu z hľadiska náročnosti. Nepreceňujte ich. Všetko si vyžaduje svoj čas a dostatočnú prípravu.

Ak lyžujete vo dvojici, máte istotu, že na vás „dáva niekto pozor“. Užijete si tiež viac zábavy a spoločných rozhovorov.

SPF aj počas zimných mesiacov

Zimné slnko nie je o nič menej nebezpečné ako slnečné žiarenie v lete. Chráňte pokožku tváre krémom s dostatočným ochranným faktorom.

Ukradli vám lyže? S poistením domácnosti vám spôsobenú škodu preplatíme

Nezabúdajte na hydratáciu a doplnenie živín

Pred, počas i po lyžovaní dopĺňajte priebežne množstvo tekutín do organizmu. Dôležité je mať so sebou kvalitné energetické či proteínové tyčinky, ktoré dodajú energiu takmer okamžite.

Kúsky čerstvého jablka vám v zime síce môžu nepríjemne zmrznúť, to však neznamená, že ich musíte z jedálnička vyškrtnúť. Stačí ich usušiť. Pri sušení sa zo zeleniny a ovocia odparí voda, takže kúsky sú výdatnejšie, výživnejšie a zaberú menej miesta.

Čokoládu vložte do uzatvárateľného vrecúška a prenášajte ju vo vrecku mikiny alebo vnútornom vrecku bundy. Vďaka telesnému teplu nezmrzne. Nezabudnite nakombinovať sladké občerstvenie so slaným. Na zimné svahy si pribaľte kúsok salámy alebo balíček sušeného mäsa.

Text: redakcia vdobrom.sk, Tatranská horská služba

Foto: Shutterstock

Prečítajte si tiež:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: