Prítmie, šmykľavá vozovka, neoznačení chodci, ale aj príležitosť pre vandalov a zlodejov. Počas Pamiatky zosnulých by mali vodiči dbať o zvýšenú opatrnosť na cestách aj mimo nich. Polícia počas tohto obdobia posilní výkon služby na celom území Slovenska. Týka sa to najmä okolia pietnych miest.
Policajti dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, organizujú dopravu, a dbajú na ochranu verejného poriadku, života, zdravia a majetku občanov. Za vlaňajšie ,,dušičkové“ obdobie sa od 30.10 do 05. 11. udialo 214 dopravných nehôd, vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.
Vodičov upozorňujeme na to, aby boli počas nadchádzajúcich sviatkov obzvlášť obozretní a brali ohľad na ďalších vodičov. ,,Prípadné zistené porušenia pravidiel cestnej premávky budú riešené v zmysle príslušných zákonných ustanovení. V prípade narušenia verejného poriadku budú jednotlivé protiprávne konania vyhodnocované a prijímané adekvátne opatrenia,“ uviedla Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru.
Príležitosť pre zlodejov
Polícia odporúča všetkým návštevníkom pietnych miest, aby po opustení vozidla dôkladne zamkli dvere a vzali si so sebou všetky cennosti, doklady a osobné veci. Je dôležité, aby v aute nezostalo nič, čo by mohlo pritiahnuť pozornosť zlodejov, ako sú napríklad tašky alebo elektronika. Pri parkovaní by ste mali mať na pamäti aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky a parkovať tak, aby ste neohrozovali iných.
Ak je to možné, využite hromadnú dopravu, čo môže byť nielen bezpečnejšie, ale aj pohodlnejšie. Tašky by ste nemali nechávať opustené bez dozoru na cintorínoch, pretože môžu byť ľahkým cieľom pre zlodejov. Pokiaľ sa chystáte navštíviť cintorín po vlastných, nemali by ste zabudnúť na reflexné prvky, ktoré zvyšujú viditeľnosť, najmä za zhoršených svetelných podmienok.
Vandalizmus aj na pietnych miestach
Výtržníctvo a krádeže na cintorínoch majú rastúci trend. Podľa ich správcov sú častým objektom zlodejov nielen kvety, vence a mosadzné svietniky, ale aj medené a železné kríže alebo stojany. Nezastavia sa dokonca ani pred ničením alebo odcudzením mramorových pomníkov.
Za náhrobný pomník sa považuje aj jeho príslušenstvo ako sklenené alebo mramorové dosky s nápismi, sochy, svietniky, náboženské symboly, ktoré sú s ním pevne spojené. Každú, aj drobnú krádež vázy či lampáša, by mal poškodený nahlásiť správcovi cintorína.
Poisťujeme domy, ale aj náhrobné pomníky! Poistite si bývanie ešte dnes.
Skontrolujte stav pneumatík a svetiel
Pred jazdou autom je nevyhnutné skontrolovať stav pneumatík a uistiť sa, že sú v dobrom technickom stave. Ak plánujete cestovať do severnejších oblastí, kde je vyššie riziko sneženia, zimné pneumatiky sú nevyhnutnosťou. Polícia taktiež zdôrazňuje dôležitosť pripútania sa a dodržiavania pravidiel cestnej premávky. V prípade zníženej viditeľnosti by ste mali používať diaľkové alebo hmlové svetlá.
Je tiež zásadné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami, pretože na mokrej alebo šmykľavej vozovke sa brzdná dráha predlžuje, čo môže mať vážne následky. Pri dlhších jazdách by ste mali pravidelne robiť prestávky na oddych, ideálne na čerstvom vzduchu, aby ste si udržali pozornosť a predišli únave.
Stret so zverou predstavuje riziko
Pokiaľ vaša trasa vedie cez les alebo čistinku, dajte si pozor na zvery. K stretu so zverou dochádza najčastejšie pri východe a západe slnka, kedy sú zvieratá najaktívnejšie. „V minulom roku sme mali hlásených 15 percent poistných udalostí z rizika stretu so zverou,“ informuje Vladimír Jakúbek, vedúci Oddelenia likvidácie v neživotnom poistení z poisťovne Wüstenrot.
Väčšina vodičov si myslí, že pri uzatvorenom povinnom zmluvnom poistení sú plne chránení. Pravdou však je, že PZP kryje škody, ktoré spôsobíte iným, ale vaše vlastné vozidlo zostáva nechránené. Havarijné poistenie vás ochráni v situáciách, kedy spôsobíme nehodu my alebo keď dôjde k poškodeniu nášho auta cudzím zavinením, živelnými pohromami, stretom so zverou alebo vandalizmom. Poistite si svoje auto TU.
Medzi najčastejšie nehody počas dušičkového obdobia patria:
- Nehody spôsobené nedodržaním vzdialenosti – premávka je hustejšia, vodiči často nedodržiavajú bezpečný odstup od vozidiel pred nimi, čo vedie k zrážkam, najmä v prípade náhleho brzdenia.
- Zrážky pri predbiehaní alebo v križovatkách – mnohí vodiči sa ponáhľajú a často riskujú pri predbiehaní, čo vedie k čelným zrážkam.
- Zranenia chodcov v okolí cintorínov – v blízkosti cintorínov sa nachádza veľa chodcov, ktorí prechádzajú cez cestu, preto radšej spomaľte.
- Nehody spôsobené nepriaznivým počasím – začiatkom novembra môže byť počasie na Slovensku premenlivé, s dažďom, hmlou alebo mrazom. Šmykľavá vozovka, slabá viditeľnosť a dlhšia brzdná dráha prispievajú k vyššiemu počtu nehôd.
- Zrážky pri parkovaní a cúvaní – kvôli preplneným parkoviskám pri cintorínoch dochádza k častým drobným nehodám pri parkovaní. Preliačené nárazníky, oškretie, škrabance či odlomené zrkadlo – to všetko sú situácie, ktoré nám môžu spôsobiť iné osoby, stačí ak nám niekto „ťukne“ auto na parkovisku pred cintorínom. Havarijné poistenie pokrýva aj takéto situácie, kde až 21 percent poistných udalostí tvorili škody práve na zaparkovaných vozidlách.
Text: RedakciaVdobrom.sk, TASR.sk
Obrázky: Shutterstock