Zabezpečte svoje auto pred krádežou

Doba čítania: 5 minutes

Za posledné mesiace sa zvýšil počet krádeží nielen motorových vozidiel, ale aj ich súčiastok. Zlodeji a vandali najradšej vyčíňajú v tme a vyberajú si izolované, odľahlé miesta. Alarm, tajné vypínače či sledovacie zariadenia. Ktorý spôsob zabezpečenia vášho auta je najefektívnejší?

Možno sa vám nasledovná rada bude zdať banálna, ale čudovali by ste sa, koľko ľudí na to doplatilo. V prvom rade nenechávajte vozidlo nikdy naštartované ani odomknuté, aj keď ste preč len na niekoľko minút. Nikdy neviete či zlodej na vás nestriehne spoza rohu. Pred odchodom od auta sa vždy uistite, že ste vozidlo zamkli a skontrolujte, či ste zatvorili všetky okná.

Keď vozidlo nepoužívate, majte kľúče odložené vždy na bezpečnom mieste. Nenechávajte kľúče v blízkosti okien. Zlodeji vedia byť prefíkaní a dokážu pomocou sofistikovaných zariadení načítať údaje z kľúča cez okno, a vozidlo tak jednoducho odomknúť.

Výber parkovacieho miesta nenechajte na náhodu

Bezpečnosť vášho vozidla dokážete skutočne ovplyvniť už len spôsobom parkovania. Ak chcete svoje auto ochrániť, vyhnite sa oblastiam, ktoré sú známe kriminalitou.

Zlodeji najradšej pracujú v tme, preto buďte obzvlášť opatrní pri parkovaní auta v noci. Zaparkujte svoje vozidlo na dobre osvetlenom mieste bez tieňov alebo veľkých stromov, ktoré môžu brániť vo výhľade. Ak je to možné, auto zaparkujte ideálne v blízkosti kamier a na stráženom parkovisku.

Oveľa pokojnejší môžete byť, ak parkujete v garáži, ale len v prípade, ak je dobre zabezpečená. Ak máte vlastnú garáž, zaobstarajte si kvalitné dvere s bezpečnostnými zámkami a alarmom. Zvážiť môžete aj inštaláciu pohybových senzorov, ktoré aktivujú osvetlenie pri pohybe okolo vozidla, prípadne zainvestujte do kamier s pohybovými senzormi, ktoré automaticky spustia záznam pri detekcii pohybu.

Nenechávajte cennosti na očiach

Dlhoprstých často zlákajú cennosti, ktoré vidia vo vnútri vozidla. Preto, keď nechávate vozidlo bez dozoru, uistite sa, že všetky cennosti sú buď mimo vozidla alebo sú dostatočne ukryté, napríklad v batožinovom priestore, alebo v odkladacom priečinku. Ide najmä o elektroniku, peňaženky, batožinu, kabelky, a akékoľvek osobné dokumenty.

Tajný vypínač

Tajný vypínač slúži na odpojenie prívodu paliva alebo elektrickej energie od motora a je dlhodobo vyhľadávanou formou dodatočnej ochrany proti odcudzeniu vozidla. 

Skrytý vypínač nemusí skúseného zlodeja odradiť, ale nervózneho začiatočníka nepochybne vyvedie z rovnováhy. Ale pozor, ,,tajný vypínač poisťovne v prípade krádeže neakceptujú. Dôvodom je jej pomerne ľahké mechanické prekonanie,“ upozorňuje technický riaditeľ spoločnosti Business Lease Slovakia Peter Kundlák.

Inštalácia sledovacieho zariadenia

Inštalácia sledovacieho zariadenia môže pomôcť lokalizovať vaše vozidlo v prípade krádeže. Na trhu je k dispozícii množstvo sledovacích zariadení vrátane štandardných sledovačov GPS a pokročilejších VHF sledovačov.

Tieto zariadenia môžu byť umiestnené v aute a disponovať prepojením s mobilnou aplikáciou, v ktorej môžete sledovať polohu vozidla v reálnom čase.

Krádež vs. pokus o krádež

Poznáte rozdiely medzi týmito pojmami?

  • Krádež vozidla je krádež celého vozidla vlámaním alebo lúpežným prepadnutím.
  • Pokus o krádež vozidla je poškodenie, zničenie alebo znehodnotenie vozidla v dôsledku pokusu o krádež vozidla alebo jeho časti.

Zabezpečte svoje auto pred oboma prípadmi. Predmetom poistenia W dobrom havarijné poistenie sú aj náklady na nájom náhradného vozidla vynaložené poisteným v prípade, ak nastalo poškodenie poisteného vozidla uvedeného v poistnej zmluve haváriou, živelnou udalosťou, odcudzením časti vozidla, alebo vandalizmom.

Dodatočné zabezpečenie vozidla

Medzi najefektívnejšie dodatočné riešenia zabezpečenia určite patria autoalarmy. Tieto systémy sú schopné detegovať pohyb, náraz alebo pokus o vlámanie a poskytujú tak pridanú ochranu pre vaše vozidlo.

,,Pre drahšie vozidlá poisťovne zvyčajne vyžadujú dodatočné zabezpečenie vozidla voči krádeži a na výber má klient najčastejšie z troch možností – alarm s plávajúcim kódom alebo mechanické zabezpečenie riadiacej páky pevne spojené s karosériou vozidla, prípadne vyhľadávací systém na báze GPS,“ spresňuje Kundlák.

Trh dnes ponúka viacero druhov alarmov. Ten najjednoduchší je alarm s vnútornými senzormi pohybu. Aktivuje sa, ak sa vo vozidle zaznamená pohyb a alarm predtým vodič nedeaktivoval. Zložitejšie alarmy sú vybavené senzormi náklonu alebo pohybu.

Vyhľadávacie systémy na báze GPS sú pomerne účinné. Hlavne preto, že pre páchateľa je často zložité vôbec zistiť, že sa vo vozidle nachádzajú, nie to ešte ich eliminovať.

Hoci neexistuje jednoznačná odpoveď, ktorý spôsob ochrany vozidla považujú poisťovne za najúčinnejší, vždy bude platiť, že čím viac druhov zabezpečenia, tým ťažšie je vozidlo ukradnúť.

,,Ak vám napriek zabezpečeniu ukradli vozidlo, bez ohľadu na to, či ide o súkromné, firemné, alebo na operatívny lízing, okamžite treba volať políciu. Je potrebné čo najskôr kontaktovať poisťovňu a začať proces riešenia poistnej udalosti,“ radí Kundlák.

Rozmýšľate nad ochranou svojou auta? Poistite si vášho štvornohého miláčika na Wuestenrot/havarijne poistenie.

Text: Pandora-alarm.sk, Volkswagenblog.sk, MINV.sk

Obrázky: Pixabay.sk, Shutterstock


Prečítajte si aj nasledovné články:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: