Záhradkári musia zazimovať záhrady, športovci vymieňajú tenisky za ľadové korčule a všetci vyťahujeme čiapky a šály, ktoré sme do kúta odhodili začiatkom jari. Lístie hraje rôznymi farbami a my sme opäť o kúsok bližšie k chladnému a daždivému počasiu. Aj každý majiteľ auta by sa mal na chladnejšiu časť roka poriadne pripraviť. Ako predísť nehodám v sychravom počasí a ako zabrániť stretu zo zverou?
Farebná jeseň so sebou prináša aj negatíva. Ráno sa zvyknú tvoriť hmly, námrazy a vozovka môže byť klzká aj kvôli popadanému lístiu. Po skorom zotmení je náročné na vozovke spozorovať zver, cyklistu, alebo len zblúdeného chodcu. Určite nám dáte za pravdu, ak povieme, že jeseň jednoznačne nepatrí medzi najobľúbenejšie ročné obdobia vodičov.
Predtým ako udrú prvé mrazy, skontrolujte na svojom aute nasledovné:
- Stierače
- Tekutiny v aute
- Brzdy
- Autobatériu
- Sviečky do auta
- Svetlá – hmlovky
Stierače
Ak sú vaše stierače alebo jeden z nich poškodené, je dôležité ich čo najskôr vymeniť. Jeseň prináša nielen dážď, ale aj sneh, ktoré môžu výrazne skomplikovať jazdu.
Stierače, ktoré dobre priliehajú k čelnému sklu, zabezpečia jasný výhľad. Inštalácia stieračov je pri každom aute jednoduchá.
Tekuté stierače
Tradičné stierače sú samozrejmosťou, no počuli ste o tekutých stieračoch? Ide o chemický prípravok, ktorý sa nanáša priamo na čelné sklo. Sklo musí byť pred aplikáciou riadne pripravené, aby sa dosiahla čo najlepšia ochrana. Po nanesení vytvorí trvácny film, ktorý odpudzuje vodu a umožňuje jazdu aj bez klasických stieračov, dokonca aj v silnejšom daždi.
Tekuté stierače zlepšujú viditeľnosť, sú pohodlnejšie a ekologickejšie. Jeseň je ideálny čas na ich vyskúšanie!
Klasické stierače
Pri klasických stieračoch je dôležité pravidelne kontrolovať ich opotrebovanie a správne priliehanie k oknu. Ak zanechávajú nečisté plochy na skle, je potrebné ich vymeniť. Staré stierače môžu dokonca poškodiť čelné sklo.
Uzatvorte si PZP ešte dnes a vyhrajte kvalitné pneumatiky!
Nemrznúca zmes
Pred príchodom zimy je dôležité vymeniť kvapalinu do ostrekovačov za nemrznúcu zmes. Táto špeciálna kvapalina vás nesklame ani počas najtuhších mrazov.
Nemrznúca zmes do ostrekovačov odoláva teplotám až do -50 °C a zároveň chráni systém pred koróziou, čím zabezpečuje bezproblémové fungovanie ostrekovačov aj v najextrémnejších podmienkach.
Brzdy
Rovnako dôležité ako jasný výhľad spoza volantu sú aj spoľahlivé brzdy. V období, keď sú cesty často mokré a klzké, je rozumné skontrolovať ich ešte pred príchodom jesene.
Navyše, práve na jeseň sa častejšie stáva, že vodiča môže na ceste prekvapiť lesná zver, čo ešte viac zdôrazňuje potrebu mať brzdy v perfektnom stave. Dobré brzdy môžu byť kľúčové pre bezpečnú jazdu v týchto podmienkach.
Brzdové platničky
Jedným z najčastejších problémov v brzdovom systéme bývajú opotrebované brzdové platničky alebo nedostatok brzdovej kvapaliny. Ak pri brzdení musíte stlačiť pedál až k podlahe, ide o jasný signál závady. Brzdové platničky si môžete jednoducho skontrolovať aj voľným okom.
Brzdová kvapalina
Brzdová kvapalina je kľúčová pre správne fungovanie celého brzdového systému, pretože je vystavená vysokým teplotám a pracuje pod veľkým tlakom.
Jej výmena by mala prebehnúť aspoň raz za 2 roky, no ak máte možnosť, skontrolujte ju a prípadne vymeňte už pred príchodom jesene a prvých mrazov. Táto údržba je dôležitá pre vašu bezpečnosť a odporúča sa ju zveriť odborníkom.
Sviečky do auta
Skontrolujte sviečky vo vašom aute a počas zimy s nimi zaobchádzajte opatrnejšie. Žhaviace sviečky vo vznetovom motore sú obzvlášť citlivé na chlad, pretože zapaľujú palivo využitím kompresnej teploty. Na dosiahnutie požadovanej teploty je potrebné pár minút čakať. Preto je dobré najprv auto naštartovať a až potom odstrániť námrazu z okien, najmä počas mrazivých jesenných rán.
Svetlá (Hmlovky)
Kratšie dni znamenajú, že budete pravdepodobne častejšie jazdiť v tme. Je veľmi dôležité, aby vaše svetlá fungovali tak, ako majú.
Hmlovky by sa mali používať len za podmienok zníženej viditeľnosti ako sú hmla, hustý dážď alebo sneženie. V priaznivých podmienkach ich nezapínajte, aby ste neoslepovali ostatných vodičov a vyhli sa tak pokute. Predné hmlovky slúžia na zlepšenie vašej viditeľnosti, zatiaľ čo zadné hmlovky zvyšujú vašu viditeľnosť pre ostatných účastníkov cestnej premávky.
Autobatéria
Podľa záchranných služieb sú batérie najčastejšou príčinou porúch. Autobatéria je na chlad veľmi citlivá. Pri nízkych teplotách sa chemické reakcie v batérii spomaľujú, čo môže sťažovať jej schopnosť naštartovať auto a vyžaduje väčšie množstvo energie.
Ak sa chcete vyhnúť problémom s batériou počas zimy, je dobré ju úplne nabiť ešte pred príchodom mínusových teplôt. Batérie zvyčajne vydržia 4 – 5 rokov, ale môžu zlyhať bez varovania.
Majte po ruke autodoplnky
Zlé počasie vás môže nielen spomaliť pri jazde, ale často vám zoberie aj niekoľko cenných minút počas ranných príprav na cestu. V takýchto chvíľach sa vám nasledujúce autodoplnky naozaj hodia:
- Rukavice
- Škrabka na ľad
- Deka
- Lekárnička
- Káble na štartovanie
- Baterka
Zároveň zvážte investíciu do celoročných rohožiek, ktoré chránia interiér vášho auta pred vodou, snehom a nečistotami. Tieto rohožky sú odolné a ľahko sa čistia, pričom chránia podlahu pred bežným opotrebením a škvrnami.
Uistite sa, že váš vykurovací systém funguje správne, pretože vám pomôže odhmlievať a rozmrazovať okná a udrží vás v teple. Skontrolujte, či fúka teplý vzduch na rôznych nastaveniach. Ak z ventilačných otvorov nevychádza dostatok vzduchu, môže to naznačovať problém s motorom.
Pozor na lesnú zver
Lesná zver na cestách je vážnym rizikom, najmä na jeseň a v zime, keď sú zvieratá aktívnejšie, často kvôli migrácii, páreniu a hľadaniu potravy. V týchto obdobiach sa často pohybujú aj v blízkosti ciest, čo zvyšuje riziko stretu s vozidlom. Zrážka so zverou môže spôsobiť značné škody na aute a predstavuje riziko pre vodiča aj pre zviera.
Vďaka Pripoisteniu stret so zverou, ktoré si môžete dojednať k poisteniu vozidla, ušetríte pri nehode tisícky eur. Poistite sa ešte dnes TU.
Ako sa vyhnúť zrážke s lesnou zverou?
- Zvýšte pozornosť na rizikových miestach
„Opatrnosť je potrebná tam, kde je veľká pravdepodobnosť, že sa zver na ceste objaví. Obzvlášť tam, kde je možné predvídať výskyt zvierat a to hlavne na cestách vedúcich cez súvislé lesné porasty, na cestách vedúcich medzi lesnými porastmi a poľami a na cestách vedúcich okolo vodných tokov,“ radí Polícia SR.
Najväčšie riziko stretu so zverou je pri východe a západe slnka, kedy je zver najaktívnejšia. Ak na ceste zbadáte zviera, brzdiť by ste mali rovno a intenzívne, bez náhlych pohybov volantom. Vyhýbanie sa môže byť nebezpečné, najmä pri vyšších rýchlostiach, pretože môžete stratiť kontrolu nad vozidlom. Ak je to bezpečné, snažte sa zviera obísť, ale vyhnite sa prudkým manévrom.
- Myslite na to, že zvieratá chodia v skupinách
Ak vidíte jedno zviera, je pravdepodobné, že v jeho blízkosti sa vyskytujú ďalšie. Ak zbadáte zver na ceste, zablikajte ostatným vodičom, aby boli upozornení na možné riziko.
- Prispôsobte rýchlosť
Znížte rýchlosť v rizikových úsekoch, aby ste mali dostatok času reagovať, ak na ceste zbadáte zver.
- Sledujte okraje cesty
Pozorne sledujte okolie cesty, najmä pri lesoch a otvorených priestranstvách. Zver môže nečakane vybehnúť z porastu.
- Používajte diaľkové svetlá
Ak to situácia dovolí, použite diaľkové svetlá, aby ste zlepšili svoju viditeľnosť.
Čo robiť po zrážke so zverou?
Bohužiaľ, niekedy aj pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení nezabránime zrážke so zverou.
- Zastavte a zapnite výstražné svetlá.
- Uistite sa, že ste v bezpečí a ak je to potrebné, použite výstražný trojuholník.
- Nepribližujte sa k zranenému zvieraťu, pretože môže byť v šoku a nebezpečné.
- Zavolajte políciu alebo príslušné miestne úrady, aby nahlásili nehodu a zabezpečili odstraňovanie zvieraťa z cesty.
- Zavolajte na asistenčné služby, ktoré máte v poisťovni Wüstenrot ako grátis k Povinnému zmluvnému poisteniu. Vyskladajte si PZP v troch jednoduchých krokoch online.
Medzi asistenčné služby patrí napríklad:
- oprava vozidla na mieste,
- odtiahnutie vozidla v prípade nehody do najbližšieho servisu/do miesta bydliska,
- poskytnutie náhradného ubytovania či vozidla,
- pomoc pri strate kľúčov od vozidla, či pri zámene paliva v nádrži,
- výmena pneumatiky na mieste v prípade defektu,
- uschovanie nepojazdného vozidla, zošrotovanie nepojazdného vozidla, repatriácia vozidla atď.
„V žiadnom prípade zver nenakladajte do auta. Ak sa preukáže neoprávnené prisvojenie cudzej zveri, takéto konanie je možné kvalifikovať ako trestný čin pytliactva, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky,“ varuje Polícia SR.
Text: RedakciaVdobrom.sk, Carhelp.sk, Facebook Polície SR
Obrázky: Pixabay
- Ako ochrániť svoje auto pred kunami a hlodavcami?
- Odvrátená stránka sociálnych médií. Ste vy alebo vaše dieťa v nebezpečenstve?
- Poznáte „chladnokrvného zabijaka“?
- Skoncujte so zlozvykom ešte dnes. Prečo povedať NIE aj elektronickej cigarete?
- All I Want For Christmas: Nestresovať a neskrachovať (tipy na darčeky)