Objavujte svet za hranicami Slovenska. Ako rodina ušetríte na cestovnom poistení.

Doba čítania: 10 minutes

Turecko, Chorvátsko a Taliansko. Práve tieto krajiny boli označené za najviac kids-friendly destinácie. Ako zvládnuť prvú cestu s lietadlom s vašim dieťaťom, na čo nezabudnúť pri balení a čo robiť v prípade, ak deti poškodia majetok hotela? S cestovným poistením cestujete bez obáv.

Sezóna dovoleniek je v plnom prúde. Cestovanie s dieťaťom vie byť niekedy náročné, ale vďaka našim radám vám to pôjde lepšie. Pokiaľ vaše deti dlho neobsedia na jednom mieste, určite vás potešia návrhy, ktoré zamestnajú detskú myseľ aj na dovolenke. Pripravte sa na to, aby ste aj s vašimi najmenšími prežili nezabudnuteľnú dovolenku.

Chystáte sa prvýkrát do oblakov s dieťaťom? 

Uvažujete, od akého veku je vôbec vhodné, aby dieťa cestovalo lietadlom? Lekárka a akreditovaná inštruktorka prvej pomoci MUDr. Mária Laušová odporúča riadiť sa pravidlom: ,,čím je dieťa staršie, tým lepšie.“

Väčšina leteckých spoločností vám prepraví novorodenca už po 8. dni od narodenia. Americká pediatrická asociácia však neodporúča cestovať s dieťaťom mladším ako 1 mesiac. Upozorňuje aj na to, že deti do 3 mesiacov sú náchylnejšie na infekcie. Pred cestou je ale vždy najvhodnejšie poradiť sa s pediatrom vášho dieťaťa, ktorý (okrem vás) pozná jeho zdravotný stav najlepšie,“ vysvetlila lekárka.

Univerzálne odporúčanie je necestovať s dieťaťom, ktoré je mladšie ako jeden mesiac. Ideálne je počkať s rodinnou dovolenkou, až kým dieťa nedosiahne vek troch mesiacov.

Naplánujte čas odletu tak, aby sa zhodoval so spánkom dieťaťa

Sú vaše deti ráno plné energie a nevedia sa ani na chvíľu zastaviť? Vyhnite sa ranným letom. Radšej si vyberte let neskôr počas dňa, kedy je pravdepodobnejšie, že si vaše dieťa zdriemne. Ideálne je letieť v čase, v ktorom je dieťa zvyknuté spávať.

Ak nastúpite do lietadla v čase, keď je vaše dieťa ospalé, môže vám to výrazne uľahčiť situáciu. „Čas letu môžete načasovať na spánok dieťaťa a dodržať všetky bežné spánkové rutiny, na ktoré je dieťa zvyknuté – obľúbené pyžamo, hračka, rozprávka a pod.,“ tvrdí Laušová.

Oznámte dieťaťu vopred, čo ho čaká

Ak cestujete so starším dieťaťom, určite mu vysvetlite, čo ho počas letu čaká. „So starším dieťaťom sa viete porozprávať o tom, čo sa bude diať na letisku a v lietadle. Opíšte mu detaily, napríklad to, že na letisku je rušno, veľa sa na ňom čaká, robia sa kontroly atď.,“ radí lekárka. Pripravte svoje dieťa na to, že bude potrebovať väčšiu dávku trpezlivosti, najmä počas letných mesiacov, kedy sú letiská najviac vyťažené.

Môžete dokonca nájsť krátke video alebo rozprávku, ktoré deťom ukazuje, ako let prebieha. Opýtajte sa ich, na čo sa najviac tešia a čo ich na lietaní zaujíma. Uistite sa tiež, že im ukážete, že sa na cestu tešíte aj vy – deti totiž nielen napodobňujú naše správanie, ale aj naše emócie. Ak vidia, že ste z letu nadšení, aj oni budú pozitívne naladené. 

Vedeli ste, že Cestovné poistenie od Wüstenrot ponúka výhodný variant Rodina, pre maximálne 2 dospelé osoby a 2 deti aj bez príbuzenského vzťahu za zvýhodnenú cenu? Uzatvorte si cestovné poistenie za zvýhodnenú cenu ešte dnes.

Zvoľte sedadlá pri okne a blízko toaliet

Ak bude dieťa sedieť v uličke, môže sa cítiť znepokojené veľkým množstvom ľudí. Taktiež bude vystavené riziku prechádzajúceho vozíka s jedlom. Ak sa dá, zvoľte miesto pri okne, kde bude vaše dieťa fascinované pohľadom na oblaky.

Toalety sú umiestnené vpredu a vzadu lietadla, takže sa snažte sedieť v ich blízkosti. Deti chodia na toaletu častejšie ako dospelí, a preto je praktickejšie mať sedadlo blízko WC.

Pozor na dehydratáciu

Našťastie, deti nemajú obmedzenia týkajúce sa tekutín a jedla v príručnej batožine. Môžete si preto do batožiny pribaliť toľko vody, čaju alebo iných nápojov, koľko uznáte za vhodné.

„Pitný režim je veľmi dôležitý, najmä počas dlhých letov. Dostatočná hydratácia pomôže dieťaťu cítiť sa lepšie a udržiavať sliznicu nosa v dobrej kondícii, čo je kľúčové na ochranu pred infekciami, ktoré sú jedným z najväčších rizík počas cestovania lietadlom,“ upozorňuje lekárka.

Prvá pomoc pri kinetóze

Jednou z najčastejších obáv rodičov pred rodinnou dovolenkou býva detská kinetóza, teda cestovná nevoľnosť a vracanie. Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku od 2 rokov, ale môže sa objaviť aj u mladších detí.

Aby sa predišlo týmto problémom, dieťa by sa malo počas cesty pozerať von oknom na nejaký vzdialenejší bod; napríklad sa môže hrať hru „počítanie oblakov“. Naopak, používanie tabletu, telefónu alebo čítanie knižky môže zhoršiť príznaky kinetózy.

Jednoduchým riešením môže byť cestovanie v noci, aby dieťa mohlo spať počas cesty. Tiež je dôležité zabezpečiť, aby boli deti pred letom oddýchnuté, pretože unavené telo je náchylnejšie na nevoľnosť. Cestovateľské fóra často odporúčajú zázvorové žuvačky alebo cukríky na prevenciu kinetózy. 

Pozor na úrazy v zahraničí

„Z údajov poisťovne Wüstenrot vyplýva, že za posledného 2,5 roka najväčšiu časť poistných udalostí v rámci životného poistenia tvorili úrazy, konkrétne až 42 percent,“ informuje Dušan Šrámek, vedúci Oddelenia underwritingu a likvidácie v životnom poistení z poisťovne Wüstenrot.

K častým úrazom prichádza na dovolenkách, kedy si cestujúci nedostatočne uvedomujú možné riziká a nástrahy niektorých aktivít. Pád pri turistike, nešťastná nehoda pri jazde na bicykli alebo úraz pri hre s deťmi – to všetko sú situácie, ktoré môžu mať vážne následky.

Najrizikovejšou skupinou sú deti

Deti často nemajú dostatok skúseností, aby dokázali rozpoznať nebezpečné situácie a vedeli sa im vyhnúť. „Je znepokojujúce, že až 70 percent detských poistných udalostí tvorili rôzne druhy úrazov. Úrazy detí vznikajú najmä pri športe a voľnočasových aktivitách v exteriéri. Dôsledkom takýchto úrazov sú najčastejšie vykĺbenia, vyvrtnutia, pomliaždenia, natiahnutia či roztrhnutia väzov alebo šliach.,“ dopĺňa Šrámek.

Počas dovolenkových aktivít preto venujte zvýšenú pozornosť prevencii a ochrane, aby sa vaša dovolenka neskončila predčasne. S cestovným poistením ste vy, aj vaše deti chránení v prípade úrazu v zahraničí a všetky liečebné náklady máte preplatené poisťovňou.

Kids-friendly dovolenkové destinácie

Chorvátsko

Chorvátsko je obľúbenou destináciou slovenských turistov, ktorí cestujú autom s rodinou. Tento kraj ponúka množstvo skvelých miest na návštevu. Z ostrovov sa odporúča Rab s letoviskom Lopar, kde sa nachádza nádherná piesočná Rajská pláž. 

Na ostrove Pag nájdete tiež skvelé piesočné pláže, ako sú pláž Potočnica, pláž Planjka v Starej Novalji. Na pevnine sa môžete ubytovať na Crikvenickej riviére.

Taliansko

Taliansko je obklopené krásnymi piesočnatými plážami, ktoré sú ideálne pre rodiny s deťmi. Ak cestujete autom, odporúčame navštíviť letoviská v okolí Caorle a Bibione. Pre leteckú dovolenku s deťmi sú skvelou voľbou pláže v Kalábrii a na Sardínii. Špeciálnou atrakciou sú termálne pramene na ostrove Ischia. 

Bulharsko

Pobrežie Čierneho mora v Bulharsku ponúka ideálne podmienky pre rodiny s deťmi. Veľké pláže s množstvom atrakcií a pozvoľným vstupom do mora sú skvelým miestom pre detskú zábavu.

Najlepšie pláže sa nachádzajú na Slnečnom pobreží, v Primorsku a Sozopole. Slnečné pobrežie v okolí Nesebaru je ocenené Modrou vlajkou za kvalitu vody a služieb.

Turecko

Turecku nájdete vynikajúci komfort pre celú rodinu, vrátane kvalitného stravovania, ubytovania a zábavy. Odporúčame navštíviť pokojnejšie oblasti letovísk v okolí Antalye a Alanye. Skvelé podmienky pre deti sú tiež v letoviskách Side, Belek a Kemer.

Turecká riviéra ponúka výhody ako akvaparky priamo v hoteloch, vysokú čistotu a prísne hygienické normy. Väčšina pláží je ocenená Modrou vlajkou za kvalitu a čistotu.

Nepodceňte balenie batožiny

Pri balení príručnej batožiny pre malé deti určite nezabudnite na náhradné oblečenie, vlhčené utierky, plienky, dostatok vody a jedla. Zídu sa vám aj vreckovy a malý uteráčik. 

Do podpalubnej batožiny pribaľte nafukovacie pomôcky na plávanie, ako kolesá či rukávniky. Väčšie deti sa zabavia na nafukovačkách alebo pri vodných hrách s loptičkami, striekacími pištoľami alebo raketami.

Nielen pri bábätku, ale aj pri väčších deťoch využijete praktické slnečné tienidlá na pláž či kúpalisko. Zložené zaberú len málo miesta, ale rozložené poskytnú dostatok tieňa počas odpočinku či leňošenia pri vode. Slnečná clona a sieťka proti hmyzu na kočík umožnia tráviť vám i vášmu bábätku viac času vonku.

Dovolenka by mala byť o oddychu a zábave, takže nezabudnite na knižky, obľúbené hračky, spoločenské hry, karty, pexesá alebo cestovné verzie hier.

Pred vycestovaním si overte, že máte pre všetkých členov rodiny všetky potrebné doklady: pasy, kartičky zdravotného poistenia, letenky a cestovné poistenie.

Deti vedia byť niekedy nemotorné, predovšetkým v neznámom prostredí, kde je pre nich všetko nové a nepoznané. Na dovolenke si chceme oddýchnuť aj my a aspoň nachvíľu zavrieť očko… a vtedy sa stane pohroma. Pribehne za vami animátor, so slovami, že vaše dieťa omylom koplo loptu do hotelového okna a rozbilo ho.

Našťastie s cestovným poistením nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. Cestovné poistenie W dobrom došli kryje aj zodpovednosť za škodu, ktorú vy, alebo vaše dieťa spôsobíte. To isté platí aj pri strate, poškodení, či zničení majetku niekoho iného počas vašej dovolenky.

,,Mami/oci, ja sa nudím…“

Vy by ste si na pláži kľudne vystačili s knižkou alebo len tak odpočívali, ale deti potrebujú byť neustále v pohybe a často nevedia, čím sa zabaviť. Pokiaľ nemáte k dispozícii animačný klub, zabavte svoje deti takto:

1. Preskúmajte, čo rastie a žije na pobreží aj v mori 
Pláž a more, to nie je ako rybník a lúka na Slovensku. Rastú tam iné rastliny a žijú iné živočíchy. Popožeňte deti, nech dôkladne preskúmajú pobrežie. Určite nájdu nádherné mušle, krabov alebo pustovníčkov. Spojte to rovno so šnorchlovaním, nech deti objavujú morské dno. Podmorský svet je tak fascinujúci a plný farieb, že ich to určite zabaví na dlhú dobu. 

2. Zahrajte si piškvorky. Potrebujete iba piesok a drievko 
Deti si do piesku jednoducho nakreslia mriežku, rozdelíte si kolieska a krížiky a začnete hrať. Pár kôl určite zvládnete a aj keby deti piškvorky náhodou omrzeli, skúste si zahrať napríklad dámu. V okolí pláže nechajte deti nazbierať kamienky a mušle, ktoré skvelo nahradia hracie kamene.

3. Nájdite veľké kamene, stavajte a maľujte
Vezmite si so sebou k moru fixky a nazbierajte s deťmi čo najväčšie a ideálne ploché kamene. Z kameňov môžu vytvoriť aj fenomenálne stavby. Ak sa nachádzate na piesočnatej pláži, postavte si bunker, alebo hrad, predstavivosti sa medze nekladú!

Text: BUBO.sk, Prenasedeti.sk, Pelipecky.sk, Zajazdy.sk, TASR.sk, RedakciaVdobrom.sk, Wüstenrot.sk

Obrázky: pixabazý, shuttertstock


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: