Kupujete nehnuteľnosť? Overte si nasledovné

Doba čítania: 6 minutes

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa podľa odborníkov postupne rozbiehajú. Či už kupujete byt alebo dom, overte si niektoré podstatné informácie na stavebnom úrade alebo katastri. Podpisom kúpnej zmluvy už niet cesty späť, preto venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam, nech sa môžete z nového príbytku len radovať.

Kúpa vlastného bytu či domu je veľký krok. Jedná sa o dôležité rozhodnutie, ktoré každého kupujúceho stojí nemalé peniaze. Nehovoriac o úsilí, ktoré musíte do hľadania nového bývania investovať.

Od začiatku hľadania ideálneho bývania, vybavenia hypotéky a podpísania zmluvy uplynie častokrát aj viac ako 6 mesiacov. Ako si byť istý, že nekupujete mačku vo vreci a ktoré otázky by ste mali majiteľovi či realitnému maklérovi položiť pred podpisom zmluvy?

1. Kto je vlastníkom a nesie nehnuteľnosť ťarchy?

List vlastníctva

V prvom rade je rozumné preskúmať, či nehnuteľnosť kupujete od skutočného majiteľa. Riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková odporúča dohľadať si list vlastníctva danej nehnuteľnosti a nespoliehať sa na ten, ktorý predloží predávajúci, ktorý môže byť neaktuálny, prípadne aj pozmenený.

Namieste je overiť si tiež, či je predávajúci skutočne vlastníkom danej nehnuteľnosti. „Pokiaľ je to možné, odporúčame si nechať preveriť aj platné nadobudnutie vlastníckeho práva nielen samotným predávajúcim, ale aj jeho predchodcom, a to aspoň desať rokov spätne,“ odporučila Mecková s tým, že skontrolovať treba aj to, či nemá nehnuteľnosť spoluvlastníkov.

Spoluvlastníctvo

Komplikácie môžu nastať aj pri kúpe nehnuteľnosti v spoluvlastníctve, či už podielovom spoluvlastníctve alebo bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

Podielové spoluvlastníctvo v súčasnosti vzniká väčšinou dedením. Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej nehnuteľnosti. 

Zbystriť pozornosť je potrebné v prípade, že na liste vlastníctva je ako vlastník uvedený iba jeden z manželov, a to aj napriek tomu, že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas manželstva. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, skrátene BSM, môže vzniknúť len medzi manželmi.

Do BSM patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol každý z manželov počas trvania manželstva, teda od uzatvorenia manželstva až po jeho zánik. Môže sa jednať o nehnuteľnosti, hnuteľné veci, ale nie tie, ktoré boli nadobudnuté dedičstvom alebo darom.

Potrebujete poistiť svoju nehnuteľnosť a majetok? U nás vybavíte online všetko na jednom mieste.

Ťarchy

Preverte si, či na nehnuteľnosti neviaznu ťarchy alebo akékoľvek iné práva tretích osôb. V tejto súvislosti je potrebné venovať pozornosť „časti C ťarchy“ na liste vlastníctva, ktorý je možné dohľadať cez Katastrálny portál alebo Geoportál.

Medzi najčastejšie ťarchy patrí:

  • záložné právo v prospech financujúcej banky súčasného vlastníka,
  • záložné právo v prospech iných subjektov ako bánk,
  • exekučné záložné právo,
  • vecné bremeno – napríklad právom doživotného užívania nehnuteľnosti,
  • prípadne na liste vlastníctva svieti poznámka, najčastejšie o prebiehajúcom súdnom konaní.

2. Čo sa nachádza v okolí a aké výstavby sú v pláne?

Overte pozemok a okolie nehnuteľnosti

V prípade kúpy domu alebo bytu je potrebné venovať pozornosť aj pozemku, na ktorom je dom alebo byt postavený, ale aj okolitým pozemkom. Zistite, či stavba náhodou nezasahuje aj na susedné pozemky a či je zabezpečený prístup k stavbe z prístupovej cesty.

,,Je dobré overiť si, či stavba nezasahuje na susedné pozemky a či je k nej zabezpečený prístup z prístupovej cesty.“

riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková

Po nasťahovaní sa do nového určite netúžite po tom, aby vás ráno prebúdzali zvuky vŕtačky či zbíjačky. Ak ste sa nasťahovali do opusteného domčeka obklopeného prírodou, nepoteší vás, keď vám vo vašej zelenej oáze vyrastie nová radová zástavba.

Informujte sa o možnostiach budúcej výstavby v okolí. Viaceré obce majú územný plán zverejnený aj na svojej webovej stránke, prípadne je možné informovať sa na príslušnom stavebnom úrade. Nedajte sa odbiť vetami ako „na to si zvyknete”, „my sme po čase ani nevedeli”, „tá skládka sa má budúci rok rušiť” a podobne.

A čo infraštruktúra? Kde sa nachádza najbližšia pošta, obchod, škola či škôlka? Ako je na tom umiestnenie autobusových zastávok, aké linky tu premávajú? Do inzerátu sa totiž zmestí veľa pekných slov, realita je však v mnohých prípadoch úplne odlišná.

3. Aký je technický stav nehnuteľnosti?

Tehla alebo panel?

Odborníčka upozornila, že cena sa môže odvíjať aj od toho, či je stavba postavená z tehál alebo panelov. ,,Na cenu bytu vplýva aj vek bytového domu alebo to, či má, alebo nemá balkón, aký atraktívny výhľad ponúka, alebo to, či ide o krajný byt alebo nie. Rozhodne by ste sa mali pýtať na technický stav rozvodov, stúpačiek, výťahu, strechy, zateplenia, zistiť si energetický certifikát budovy a aké sú prevádzkové náklady na energie,“ doplnila Mecková.

Len 4 jednoduché kroky vás delia od špičkového poistenia vášho domova

Dodatočné opravy

Pri obhliadke starších domov a bytov sa pozrite na stav okien a podláh. Možno s ich výmenou počítate automaticky, ale možno nie. Všímajte si aj mokré fľaky v horných rohoch miestnosti, ktoré môžu znamenať, že nie je v poriadku izolácia a bytový dom vlhne.

Platí, že aktuálne je na realitnom trhu najväčší záujem o nehnuteľnosti po kompletnej rekonštrukcii, alebo o tie, ktoré prešli aspoň čiastočnou rekonštrukciou. 

Susedia

I tá najluxusnejšie pôsobiaca stavba môže skrývať špinavé, vlhké či primalé spoločné priestory. Všímajte si detaily, napríklad i poriadok pred dverami susedov – znie to zvláštne, ale pre pokojné susedské spolunažívanie v budúcnosti to môže mať veľký význam.

Stav bytového domu vám napovie, akí ľudia v ňom bývajú, či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre. Pýtajte sa na to, akými investíciami bytový dom prešiel, čo ho čaká, aký je stav financií vo fonde opráv, či je v ňom zabezpečená ochrana, napríklad funkčným kamerovým systémom.

Prekuknúť susedské vzťahy počas obhliadky je často nemožné, niekedy však stačí byť len pozorný. Ak vám na lokalite záleží, je dobré popýtať sa susedov, ako sa im býva.

Ďalšie otázky, ktoré by ste majiteľovi mali položiť:

  1. Kedy bola naposledy robená rekonštrukcia a v akom rozsahu? V akom stave sú rozvody? (ideálne, ak vám majiteľ povie viac o uskutočnených prácach a výmenách)
  2. Aký je dôvod predaja?
  3. Aké sú tu medzisusedské vzťahy?
  4. Ako hodnotíte bezpečnosť lokality?

Text: TASR.sk, Nehnutelnosti.sk, Bezrealitky.sk, Podnikajte.sk, RedakciaVdobrom.sk

Obrázky: Shutterstock


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: