Kúpa bytu krok za krokom (1. časť): Koľko potrebujete mať našetrené?

Hľadanie, ale aj samotná kúpa bytu nepatrí k ľahkým úlohám, ktoré zvládnete za deň ani týždeň. Náročná investícia pre väčšinu znamená záväzok na mnoho rokov. Aby ste v budúcnosti niečo na svojom rozhodnutí neľutovali, v malom miniseriáli vás prevedieme celým procesom.

1. FÁZY KÚPY

Nech už máte na kúpu bytu akýkoľvek dôvod, postup je pre všetkých rovnaký. Zvyčajne má dve fázy: hľadanie vhodnej nehnuteľnosti na trhu a vybavenie všetkých administratívnych úkonov.

Vlastná vs investičná nehnuteľnosť

Vo fáze hľadania si stanovte vlastné kritériá. Dobrou pomôckou je rozdeliť ich na také, pri ktorých nemožno robiť žiadne kompromisy, napríklad rozpočet alebo lokalita, a také, pri ktorých sú možné alebo nutné kompromisné riešenia. Ak kupujete byt pre vlastnú potrebu, bude rozhodovať prostredie, v akom sa nehnuteľnosť nachádza – či je v okolí park, obchody, škola, škôlka, parkovanie. Pre mnohých je dôležitým kritériom počet izieb, výmera bytu ako aj to, či má balkón, terasu, prípadne predzáhradku. Pri investičnej kúpe rozhoduje stav bytu a lokalita.

Ceny nehnuteľností klesajú, no Slováci volia dlhodobý podnájom. O aké byty majú záujem?

Administratívne úkony zabezpečujú, aby kúpa bytu prebehla podľa zákonom stanovených podmienok. Pred kúpou treba pripraviť rezervačnú zmluvu, prípadne zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, ďalej kúpnu zmluvu, návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, odovzdávací a preberací protokol. V prípade financovania cez hypotekárny úver je nutné vypracovať znalecký posudok, podpísať úverovú zmluvu a dať byt poistiť. Okrem realitnej kancelárie navštívte financujúcu banku, notára, kataster nehnuteľností a správcu bytového domu.

Nezabudnite na daň z nehnuteľnosti

Administratíva sa tým však ešte nekončí. Po prevode vlastníckeho práva a odovzdaní bytu sa treba prihlásiť u správcu domu, ako nový odberateľ elektrickej energie či plynu a na platenie dane z nehnuteľnosti. Podáva sa do 31. januára od nadobudnutia do osobného vlastníctva.

2. ROZPOČET

Rozpočet je pri kúpe nehnuteľnosti rozhodujúcim kritériom – od neho do veľkej miery závisí, kde a v čom budete bývať, a odvíjajú sa od neho aj ďalšie kritériá. Preto nepripúšťa žiadne kompromisy. Jeho realistické stanovenie je kľúčové a malo by byť prvým krokom hneď po zvážení dôvodov na kúpu. V súčasnosti sa platby za väčšinu nehnuteľností pokrývajú hypotekárnym úverom. Vhodný nástroj na prvotnú orientáciu na trhu hypoték poskytujú voľne dostupné hypotekárne kalkulačky. Neskôr si však zistite ponuky priamo vo viacerých bankách – sú presnejšie, pretože na výpočet používajú detailnejšie parametre. Rátajte však s tým, že musíte mať našetrené minimálne 20 % z predajnej ceny, banky totiž poskytujú úver do výšky 80 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Nezabúdajte na poistenie bývania a poistite si svoj domov online

Nechajte si finančnú rezervu. Istú hotovosť budete potrebovať na samotnú transakciu (znalec, prevod nehnuteľnosti, prípadne rekonštrukcia) a oceníte ju aj pri nepredvídaných udalostiach počas splácania úveru.

3. LOKALITA

Výber lokality je kritériom, pri ktorom niekto neurobí žiaden ústupok a iný nemá problém prispôsobiť sa. Po rozpočte si tento bod premyslite veľmi uvážene, pretože to, kde budete bývať, už len tak rýchlo nezmeníte. Dispozíciu dokážete prerobiť stavebnými úpravami, stav bytu si tiež môžete upraviť a parkovacie miesto dokúpiť, no lokalitu, v ktorej sa byt nachádza, neovplyvníte.

Zvažujte aj nasledujúce faktory: dochádzanie za prácou alebo perspektívu iných pracovných miest, dostupnosť a kvalitu škôl, možnosti trávenia voľného času, životné prostredie a bezpečnosť.

Užitočný tip: V znaleckom posudku tvorí viac ako 50 % hodnoty bytu práve lokalita, v ktorej sa nachádza.

Pri výbere lokality nepodceňte vzdialenosť, ktorú budete musieť denne absolvovať pri dochádzaní za prácou. Náklady na dopravu vás môžu vyjsť draho a ani čas strávený za volantom alebo v autobuse vám nikto nevráti.

Pozor na podpoistenie bývania. Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam pri škodovej udalosti?

4. VEĽKOSŤ

Stanovenie rozlohy bytu by nemal byť problém – takmer každý má jasno v tom, koľko izieb potrebuje. Ak si nie ste istí, je to zvyčajne dôsledok nedostatočne zadefinovaných potrieb, ktoré by mala kúpa naplniť. V prípade, že je vaša situácia nejasná alebo neplánujete rodinu, podriaďte toto kritérium investičnému potenciálu nehnuteľnosti. Vyberte si nehnuteľnosť, ktorú bude relatívne jednoduché predať alebo prenajať, napríklad vo vyhľadávanej lokalite. Ak volíte medzi kúpou dvojizbového bytu na kratší čas alebo trojizbového s dlhšou perspektívou, vyžaduje to zrelú úvahu oboch partnerov o spoločnej budúcnosti. Ak plánujete prírastok do rodiny a rozpočet to dovolí, voľte radšej trojizbový byt. Cena za štvorcový meter tu totiž býva výhodnejšia a náklady na kúpu a prípadnú rekonštrukciu si môžete rozložiť na dlhšie obdobie.

Čítajte tiež:

Kúpa bytu krok za krokom (2. časť): Dispozícia a obhliadka

Text: JAGA, Foto: SHUTTERSTOCK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: