Kúpa bytu krok za krokom (2. časť): Dispozícia a obhliadka

V minulej časti sme sa venovali úvodným fázam kúpy ako aj zásadným kritériám, ktoré by ste mali pri výbere nového domova určite zohľadniť. Čo ešte zvážiť pri rozhodovaní?

5. DISPOZÍCIA

Dispozícia spolu s orientáciou na svetové strany majú priamy dosah na kvalitu vášho budúceho bývania. Pri ich výbere neexistuje žiadna univerzálna rada, pretože každý kupujúci má svoje osobné preferencie a životný štýl. Pri bytoch zvyčajne nemáte možnosť meniť dispozíciu a musíte zobrať to, čo trh ponúka. Preto si vyberte takú, ktorá vám v zásade vyhovuje najviac a vyžaduje si nanajvýš malé úpravy, napríklad posunutie dverí.

Kúpa bytu krok za krokom (1. časť): Koľko potrebujete mať našetrené?

Pri zohľadňovaní orientácie na svetové strany vám môže pomôcť niekoľko všeobecných pravidiel. S ohľadom na vetranie a reguláciu tepla je lepšie, ak je byt orientovaný na viac svetových strán. Orientácia by mala korešpondovať s dispozičným riešením a využitím miestností – najlepšie riešenie predstavuje denná časť otočená na juh až západ a nočná na sever alebo východ.

6. CELKOVÝ STAV

Stav bytovej jednotky má veľký vplyv na náklady spojené s bývaním. Mnohí preto uprednostňujú kúpu bytu v novostavbe. Negatívom je síce vyššia vstupná cena, no potom nemusíte riešiť vysoké poplatky do fondu opráv či prevádzkové náklady na bývanie. Stav nehnuteľnosti treba posudzovať individuálne. Aj keď sa pri novej výstavbe používajú modernejšie materiály a technológie, vyhotovenie nemusí byť vždy uspokojivé.

Istým rizikom sú napríklad práve dostavané objekty alebo byty vo výstavbe. Niečo vám napovie opis konštrukčného riešenia a certifikáty, ale prípadné nedostatky sa môžu prejaviť až o pár rokov. Individuálne sa posudzujú aj zrekonštruované nehnuteľnosti – prestavba totiž mohla byť neúplná alebo zrealizovaná dávnejšie. Nehnuteľnosť po kompletnej rekonštrukcii musí mať zmodernizované všetky najnákladnejšie prvky a v najbližších rokoch by nemala vyžadovať nijaké opravy či úpravy.

Chráňte svoj domov a poistite si bývanie online

Užitočný tip: Pri výbere bytu určite zvážte aj poschodie, na ktorom budete bývať, počet bytov v bytovom dome i výťah. Nezabudnite ani na odkladacie priestory – pivnica, prípadne vlastné parkovacie miesto. Pridanú hodnotu majú samozrejme byty s balkónom alebo lodžiou.

7. VÝBER REALITNEJ KANCELÁRIE

Postup pri kúpe bytu sa v tomto bode presúva z teoretickej roviny do praxe. Všetky náležitosti okolo kúpy bytu ste v podstate schopní zvládnuť sami, no vyžaduje si to kopu času a úsilia. Preto je ideálnym riešením vybrať si dobrú realitnú kanceláriu, ktorá vám pomôže nájsť vhodnú nehnuteľnosť v čo najkratšom čase a dohodnúť čo najprijateľnejšiu cenu. Kým si vyberiete z množstva realitných kancelárií, najskôr si dopredu overte referencie – buď na internete, prípadne sa popýtajte rodiny, známych alebo kolegov. Realitný maklér by mal byť schopný kvalifikovane a obozretne poradiť v adekvátnych otázkach vhodného postupu a následných krokov pri realizácii obchodu. Okrem toho by vám mal poskytnúť potrebnú súčinnosť po prevzatí nehnuteľnosti a pri riešení závažných dodatočných problémov spojených s realitným obchodom, a to minimálne počas šiestich mesiacov po zrealizovaní obchodu.

Dobré vedieť: Provízia realitnej kancelárie sa zvyčajne pohybuje v relácii 3 % z predajnej sumy.

8. OBHLIADKA BYTU

Na základe vášho zoznamu kritérií vám realitná kancelária ponúkne niekoľko konkrétnych bytov, ktoré si môžete ísť obhliadnuť. Na obhliadku sa vopred pripravte. Ideálne je, ak sa na ňu vyberiete s niekým, kto nie je do kúpy bytu zainteresovaný. Môže to byť aj váš známy architekt alebo stavbár, ktorý lepšie posúdi stav bytu.

Čo si všímať a na čo sa nezabudnúť spýtať na obhliadke?

Počas samotnej prehliadky si doprajte dostatok času. Nechajte hovoriť realitného makléra, ale pokojne si počas jeho prejavu robte poznámky. Následne ho môžete zahrnúť otázkami. Nikdy nedajte na prvý dojem, ktorý môže byť klamlivý. Pri obhliadke si všímajte v prvom rade veľkosť miestností a dispozičné riešenie, zvážte aj to, na koľko by vás vyšli prípadné zmeny. Dôležitá je tiež orientácia na svetové strany, od ktorej vo veľkej miere závisí, ako a kedy bude priestor presvetlený. Zamerajte sa nielen na celkový stav nehnuteľnosti, ale pozornosť venujte aj detailom a uvažujte – ak plánujete dispozičné zmeny, nové parkety nebudú pre vás dôležité, nové okná sú však iná kapitola.

Text: JAGA, Foto: iStock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: