Lyžovačka v zahraničí? Pozor na diaľničné známky a pokuty až do 5 000 eur

Doba čítania: 7 minutes

Chystáte sa na lyžovačku do zahraničia? Poradíme vám, kde kúpiť diaľničnú známku a koľko stojí, za čo vám hrozia pokuty na zahraničných cestách a aká je najvyššia povolená rýchlosť. Na čo si dať obzvlášť pozor a ako predísť mastným pokutám?

Taliansko, Česko, Rakúsko alebo Slovinsko patria medzi vyhľadávané destinácie aj pre lyžiarov zo Slovenska. Ak aj vás lákajú obľúbené strediská, vopred sa informujte o pravidlách, ktoré na platia na cestách v zahraničí, aby vás zimná dovolenka na horách nevyšla nečakane drahšie.

Taliansko

Pri vjazde na územie Talianska na identifikáciu postačuje len občiansky preukaz či cestovný pas. Pri jazde motorovým vozidlom je potrebné mať so sebou vodičský preukaz, technický preukaz o vozidle a potvrdenie o poistení vozidla.

Základné dopravné predpisy:

 • maximálna povolená rýchlosť na diaľnici je 130 km/h,
 • na diaľniciach s troma pruhmi 150 km/h,
 • na hlavných ťahoch rýchlostných ciest môžete jazdiť 110 km/h,
 • v obciach 50 km/h,
 • v Taliansku platí celoročné povinné svietenie vozidiel,
 • zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. apríla.

Pri ceste do zahraničia nezabúdajte na cestovné poistenie

Pozor na pokuty!
Pokuty sú v Taliansku jedny z najvyšších v krajinách EÚ. Pokuty za prekročenie rýchlosti sú nasledovné:

 • do 10 km/h – 36 až 148 eur,
 • do 40 km/h – 148 až 594 eur,
 • do 60 km/h – 370 až 1 485 eur,
 • nad 60 km/h – 500 až 2 000 eur.

Pokutu môžete dostať aj za bežné dopravné priestupky ako sú prejazd cez červenú (150 eur), nebezpečné predbiehanie (75 eur) či nesprávne parkovanie (od 35 eur).

TIP: Pokuty odporúčame uhradiť na mieste alebo najneskôr do 5 dní od ich uloženia. Ak pokutu neuhradíte do 60 dní, platíte dvojnásobok pôvodnej sumy.

Diaľničné mýto

V Taliansku nemajú diaľničné známky. Po prechode talianskej hranice dostanete na mýtnici lístok a pri východe zaplatíte za počet odjazdených kilometrov. Najrýchlejšie je platenie v pokladniciach s označením CARTE.

Dôležité kontakty

Poistenci Wüstenrot poisťovne môžu nahlásiť poistné udalosti non-stop Asistenčným službám na čísle: +421 2 33 06 88 09 (volanie zo Slovenska), alebo na +421 2 33 06 88 00 (volanie zo zahraničia).

V prípade nehody, poruchy alebo odcudzenia vozidla je vám poisťovňa k dispozícií na čísle +421 2 57 88 93 33.

Rakúsko

Základné dopravné predpisy

Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 100 km/h a na diaľnici 130 km/h.

Zimné pneumatiky

V Rakúsku v zimnom období od 1. novembra do 15. apríla nie je povinnosť používať zimné pneumatiky, ak nie je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo topiaci sa sneh.

Pokuty, ktoré budú udelené za spôsobenie nehody na ľadovej vozovke v dôsledku neprezutých pneumatík sa môžu vyšplhať až do 5 000 eur.

Je povinnosťou vodiča mať vo výbave 2 funkčné snehové reťaze, ktoré je povinné si na vozidlo nasadiť na miestach, kde je to dopravnou značkou vyznačené.

Zriaďte si havarijné poistenie dostupné na celom území Európy

Prekročenie rýchlosti v obci

 • Pri prekročení rýchlosti do 40 km/h riskuje vodič pokutu v rozmedzí 21 – 160 eur,
 • prekročenie rýchlosti o viac ako 40 km/h znamená pokutu až do výšky 2 180 eur, zároveň hrozí zadržanie vodičského preukazu na 2 týždne,
 • pri prekročení rýchlosti o viac ako 90 km/h hrozí zadržanie vodičského preukazu na minimálne 6 mesiacov.

Prekročenie rýchlosti na diaľnici alebo rýchlostnej ceste

 • Pri prekročení rýchlosti do 30 km/h dosahuje výška pokuty až 50 eur,
 • pri prekročení povolenej rýchlosti o viac ako 30 km/h hrozí pokuta od 70 eur na mieste, alebo až 2 180 eur na správnom konaní,
 • Prekročenie povolenej rýchlosti o viac ako 50 km/h do 100 km/h platia pokuty od 150 do 2 180 EUR a odobratie vodičského preukazu na dobu do 6 mesiacov.

Ceny diaľničných známok

Aktuálne tarify diaľničných známok môžete nájsť na https://shop.asfinag.at/sk/. Popri povinnosti diaľničných známok sa na niektorých úsekoch (cesty, tunely) vyberá i osobitné mýto.

Typ10-dňová2 mesačnáRočná
Osobný automobil do 3,5t9,90 EUR29,00 EUR96,40 EUR
Motocykel5,80 EUR14,50 EUR38,20 EUR
Cena diaľničných známok v závislosti od vozidla a obdobia.

Môžete si zvoliť medzi dvoma možnosťami diaľničnej známky: samolepka alebo elektronická známka. Ceny sú rovnaké.

Poľsko

Pri vjazde na územie Poľska je potrebné mať so sebou vodičský preukaz, technický preukaz o vozidle a poisťovaciu kartu.

Základné dopravné predpisy:

 • maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h*,
 • maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 90 km/h*,
 • maximálna povolená rýchlosť na diaľničných úsekoch je 140 km/h*,
 • v Poľsku platí celoročné povinné svietenie vozidiel.

*(pokiaľ nie je uvedené inak)

Pokuty a sankcie

Od 1. decembra 2021 bol zrušený manuálny systém výberu mýta. Diaľnice A1, A2 a A4 sú spoplatnené pre všetky vozidlá. Nie sú však spoplatnené diaľničnou známkou, ale mýtnymi bránami.

Systém výberu mýta je jednoduchý – na začiatku spoplatneného úseku sa nachádza prvá brána. Tam si vodič vyberie lístok. Po opustení úseku vodiča zastaví druhá mýtna brána. Po vložení lístka zaplatí mýto za prejdenú vzdialenosť.

Mýto je povinné pre všetky motorové vozidlá (skútre, motocykle aj trojkolky). Za vozidlá do 3,5 tony je možné na mýtnych bránach platiť mýto v národnej mene alebo v eurách. Platiť sa dá v hotovosti alebo kreditnou kartou.

Česká republika

Základné dopravné predpisy:

 • maximálna povolená rýchlosť mimo zastavanej časti je obce je 90 km/h, na diaľnici 130 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak),
 • povinnosť zimných pneumatík platí v období medzi 1. novembrom a 31. marcom.

Diaľničné známky

Povinnosť zaobstarať si elektronickú diaľničnú známku pred vjazdom na spoplatnený úsek diaľnice platí pre motorové vozidlá, ktorých hmotnosť je do 3,5 tony.

Pokuta vo výške až 20 000 CZK (cca 820 eur), hrozí vodičom, ktorých systém odhalí na spoplatnenom úseku diaľnice bez platnej elektronickej diaľničnej známok.

Diaľničnú známku zakúpite:

 • na štátnej webovej stránke eDalnice.cz, ktorá je určená na nákup známok. Platbu je možné vykonať kreditnou kartou alebo bankovým prevodom,
 • na pobočkách Českej pošty a čerpacích staniciach EuroOil,
 • v samoobslužných kioskoch, ktorých je v Českej republike zatiaľ len málo – väčšina z nich sa nachádza na hraničných priechodoch.
Mapa čerpacích staníc EuroOil

Slovinsko

V Slovinskej republike platí systém elektronických diaľničných známok pre osobné motorové vozidlá. Pre motorové vozidlá s max. nosnosťou nad 3,5 tony platí v Slovinsku elektronický mýtny systém DrasGo.

Nákup elektronických známok je možný prostredníctvom oficiálnej webovej stránky, alebo na čerpacích staniciach. Nákup je potrebné realizovať pred vstupom na diaľnicu.

Základné dopravné predpisy:

 • maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na rýchlostnej ceste 110 km/h a na diaľnici 130 km/hod,
 • v Slovinsku platí celoročné povinné svietenie vozidiel.

Údržba auta pred cestou

Ak mierite lyžovať do zahraničia, uistite sa, že v súlade s tamojšími zákonmi nemusíte mať ako povinnú výbavu snehové reťaze. V niektorých krajinách sú prikázané v zimnom období zákonom, inde zas dopravnou značkou. Snehové reťaze alebo textilné reťaze sa Vám však môžu zísť.

V prípade, že sa chystáte na dlhšiu cestu, nezaškodí nechať auto prezrieť v servise. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam a môžete si užiť zimnú dovolenku bez obáv 😊.

Zdroj: vdobrom.sk

Foto: Pixabay, Shutterstock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: