Masť, soľ a čokoláda? Recepty starých mám proti chrípke

Doba čítania: 4 minutes

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Pripravte sa na boj s chorobou podľa tradičných receptúr našich starých mám. Mnohí určite netušíte, ktoré kuriózne nápoje a rituály vedia posilniť váš imunitný systém a zmierniť príznaky chrípky či nachladnutia. Budete sa čudovať ako veľmi nápomocné vedia byť staré ponožky či bravčová masť.

Slepačia polievka nie len na dušu
Po dobrom vývare siahame už pri prvých príznakoch nachladnutia. Aj keď neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý tvrdí, že kuracia polievka dokáže vyliečiť prechladnutie či chrípku, jej zložky obsahujú živiny, ktoré podporujú imunitný systém.

Slepačia polievka ďalej poskytuje organizmu hydratáciu a pomôže nám cítiť sa lepšie. Živiny v kuracej polievke vedia spomaliť pohyb neutrofilov v našom tele (neutrofily sú jedny z bielych krviniek, ktoré napomáhajú chrániť telo pred infekciou).

Ako posilniť svoju imunitu?

Starý dobrý zázvor
Ďumbier lekársky má antioxidačné, antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Okrem toho, že poskytuje hydratáciu, má schopnosť utíšiť bolesť svalov, zmierniť bolesť hrdla a znížiť nevoľnosť.

Odporúča sa pridať si do zázvorového čaju trošku medu, ktorý má antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti a pôsobí aj ako prostriedok na potlačenie kašľa.

Proti upírom aj vírusom?
Cesnak obsahuje zlúčeninu alicín, ktorá má antimikrobiálne vlastnosti a aj antivírusové vlastnosti, ktoré pomáhajú zatočiť s každou chorobou.

Recept na cesnakovú polievku hotovú do 20 minút

Kloktadlo so slanou vodou
Kloktanie slanej vody predchádza infekciám horných dýchacích ciest. Dokáže tiež znížiť závažnosť symptómov prechladnutia, napríklad zmiernením bolesti v krku a upchatého nosa.

Echinacea
Domorodí Američania už dlho používali koreň echinacey na liečebné účely. Medzi jeho účinné látky patria flavonoidy, zlúčeniny, ktoré majú na organizmus terapeutické účinky – posilňujú imunitný systém a znižujú zápal.

Ktoré čaje zatočia s každou chorobou?

Éterické oleje
Niektoré esenciálne oleje si vedia poradiť s príznakmi prechladnutia, chrípky a iných respiračných stavov. Je to spôsobené ich mikrobiálnymi, bolesť tlmiacimi a protizápalovými vlastnosťami.

Pridajte si zopár kvapiek esenciálneho oleja z eukalyptu, mäty, tymiánu alebo čajovníka do teplého kúpeľa alebo použite difuzér. Pridaním epsomskej soli a sódy bikarbóny do vody navyše zmiernite bolesti tela.

Tip: Pred vyskúšaním nového esenciálneho oleja vždy urobte náplasťový test.

Čokoláda na kašeľ Výskum v Spojenom kráľovstve sa zaoberal účinkom teobromínu (látka obsiahnutá v kakaovníku) na vykašliavanie. V porovnaní s kodeínom, ktorý má analgetické a antitusívne účinky, bol teobromín pri potláčaní kašľa účinnejší.

Šálka kakaa, ktorá pozostáva z mlieka a tmavej čokolády (minimálne 70%) pôsobí zároveň aj ako prospešný antioxidant.

Ponožky s bravčovou masťou Potrite si hrdlo bravčovou masťou alebo iným živočíšnym tukom (neosoleným) a potom si ho obložte špinavými ponožkami, choroba bude raz-dva preč!

Myšlienka sa zrodila pred stovkami rokov v Anglicku. Liečba teplými ponožkami vyvolala u pacienta potenie, ktoré pomáha zbaviť telo choroboplodných zárodkov. Ponožky zároveň označovali ľudí s vážnymi ochoreniami hrdla – predtým, ako lieky a vakcíny dokázali zničiť streptokoka, mali špinavé ponožky varovať ostatných, aby sa im vyhýbali.

Namiesto špinavých ponožiek môžete hrdlo alebo hrudník prekryť aj igelitom a obaliť ho bavlnenou alebo vlnenou tkaninou.

Gogol-mogol Tento horúci a zázračný nápoj pochádza z Ruska a Ukrajiny. Je výsledkom šľahania vaječného žĺtka a lyžičky medu. Zmes treba následne naliať do pol šálky mlieka, ktoré bolo zohriate s lyžicou masla. V prípade verzie pre dospelých môžete pridať troška rumu alebo koňaku.

Konzistencia vajíčka zmierni škrabanie pri bolesti hrdla a L-tryptofán v horúcom mlieku prospieva k dobrému spánku.

Hovädzí loj na hruď aj do hrnca Hovädzí loj (tuk) je lacný a ľahko dostupný a často sa v minulosti používal na kožné ochorenia a slúžil aj ako prevencia aby sa silný kašeľ nepremenil na zápal pľúc.

Malé množstvo loja zabaľte do flanelovej látky a následne ho priložte na hruď. Do loja sa bežne pridávajú bylinky, napríklad mäta na uvoľnenie dýchania či horčica na pridanie tepla. Nemajte obavy z experimentovania.

Text: redakcia vdobrom.sk

Foto: Pixabay.sk, Shutterstock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: