Lyžovanie je obľúbeným zimným športom, ale aj príležitosťou na oddych v prírode. Avšak bezpečný pohyb na zjazdovke závisí nielen od vašich schopností, ale aj od dodržiavania základných pravidiel, známych ako lyžiarske desatoro. Ste si istí, že ich poznáte a dodržiavate?
Vlani počas zimy museli vysokohorskí záchranári zasahovať vo všetkých strediskách skoro tristokrát, evidovaných je dokonca viac ako 20 smrteľných nehôd. Mnoho lyžiarov podceňuje poveternostné podmienky či naopak preceňuje svoje lyžiarske schopnosti. Horská záchranná služba (HZS) vystríha aj pred nevhodným správaním lyžiarov na svahoch, čo môže byť príčinou hneď niekoľkých nehôd.
Oblastné stredisko Vysoké Tatry vykonalo v roku 2023 druhý najvyšší počet zásahov s viac ako 500 záchrannými akciami. V teréne nášho najvyššieho pohoria podľa HZS platí opačný trend než v Nízkych Tatrách – pomoc potrebovali najmä pacienti v teréne než tí na lyžiarskych svahoch.
Českí, ale najmä slovenskí turisti sa ocitli v ťažkostiach
Z celkového počtu záchranných akcií v roku 2023 pomáhali záchranári najmä domácim návštevníkom, ktorí tvorili takmer polovicu prípadov. Za nimi nasledujú Poliaci a Česi.

„V minulom roku príslušníci HZS pomohli turistom, lyžiarom a návštevníkom hôr z 34 krajín sveta vrátane Slovenska. Aj keď väčšina zásahov bola úspešná, hory si v minulom roku vyžiadali 22 obetí, z toho 12 osôb zahynulo vo Vysokých Tatrách,“ uzatvára HZS.
Pokiaľ sa chystáte na turistiku do Malej Fatry, Slovenského raja alebo si zalyžovať do Tatier, nezabudnite na pripoistenie Horskej záchrannej služby. Poistenie zahŕňa pátranie a vyhľadanie osoby, vyslobodenie osôb v tiesni, ale aj prepravu z miesta nehody do najbližšieho zdravotného zariadenia.
Vždy dodržujte pokyny horskej služby, pred plánovanou túrou či zimnou športovou aktivitou sa informujte u horskej služby o lavínovom nebezpečenstve a podľa SHMÚ skontrolujte počasie. Horská služba odporúča mať vždy po ruke aspoň malú lekárničku s prostriedkami na poskytnutie 1. pomoci a majte so sebou dostatok jedla a pitia.
Rebelizmus sa na svahoch nevypláca
Biely kódex, inak nazývaný aj ako lyžiarske desatoro, je súbor pravidiel, ktorý vznikol pre vyššiu bezpečnosť lyžovania na zjazdovkách.
1. Ohľaduplnosť k iným – správajte sa na trati tak, aby ste neohrozili zdravie alebo život, nespôsobili škodu sebe a druhým. Jazdite bezpečne, zvoľte vhodný ski materiál. Na svah nechoďte, pokiaľ ste unavený, chorý, pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.
2. Kontrola rýchlosti a spôsobu jazdy – prispôsobte rýchlosť a štýl jazdy svojim schopnostiam, terénu, počtu lyžiarov na zjazdovke, ale aj poveternostným podmienkam.
3. Dodržujte rozostupy – lyžiar, ktorý jazdí za iným lyžiarom, musí dbať na dostatočný odstup, aby lyžiarovi vpredu ponechal voľný priestor pre smer a spôsob jazdy.

4. Predbiehanie – predbiehajte s dostatočným odstupom tak, aby predbiehaný lyžiar nebol ohrozený.
5. Vjazd na trať, rozjazd na trati – pri vchádzaní na lyžiarsku trať dajte prednosť lyžiarom prichádzajúcim zhora. Neočakávaný rozjazd lyžiara sa dá len ťažko predvídať a môže spôsobiť kolíziu s prichádzajúcim lyžiarom.
Klientom v rámci poistenia W dobrom život ponúkame k životnému poisteniu aj cestovné poistenie vo forme benefitu, ktoré sa vám zíde pri lyžovačke v zahraničí. Náklady na poskytnutú zdravotnú starostlivosť v alpských krajinách sa môžu v zahraničí vyšplhať celkom vysoko.
6. Zastavenie a státie – na trati sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na zúžených a neprehľadných častiach zjazdoviek.
7. Výstup a zostup – osoba, ktorá stúpa nahor alebo schádza po lyžiarskej trati, musí používať okraj zjazdovky.
8. Dodržiavanie značiek na trati – hlavne vo väčších strediskách, kde je viac zjazdoviek bývajú trate označené značkami s rôznymi upozorneniami o krížení zjazdoviek, označením nebezpečných miest, príkazmi…
Vždy lyžujte len na vyznačených zjazdovkách, nikdy nie mimo nich – lyžovanie na nevyznačených zjazdovkách patrí do výluk z poistného krytia v prípade, ak na nej príde k úrazu.
9. Pomoc pri nehodách – pri úraze iného lyžiara ste povinný na trati poskytnúť prvú pomoc v rámci svojich schopností (5T), označiť miesto nehody (napr. pomocou skrížených lyžiarskych palíc) a oznámiť úraz horskej službe, privolať odbornú pomoc.

10. Preukaz totožnosti – každý z účastníkov nehody (aj svedok) sa na výzvu musí legitimovať.
V alpských krajinách sa neposkytnutím pomoci alebo neposkytnutím údajov, či útekom z miesta nehody vystavujete trestnému konaniu. Pri zavinení úrazu pod vplyvom alkoholu nasleduje trestný postih. Alkohol na zjazdovke neriskujte – poisťovne alkoholické úrazy nepovažujú za poistnú udalosť.
Nikdy nenechávajte lyžiarske výstroje bez dozoru. Zlodeji úradujú všade, aj na svahoch, reštauráciách a vysokohorských hoteloch. Kúpa lyžiarskeho výstroja nie je lacná investícia a jeho odcudzenie by pokazilo nie jednu lyžovačku.
Dbajte vždy na to, aby ste mali lyžiarsku výstroj uzamknutú alebo neustále na očiach – v rámci cestovného poistenia ponúkame aj poistenie batožiny a dokladov, ktoré je ale podmienené jej odcudzením (krádežou či vlámaním).
Deti nespúštajte z očí
Chystáte sa lyžovať aj s vašimi deťmi? K rakúskym zimným strediskám vhodným pre rodiny s deťmi sa radí SkiWelt Wilder Kaiser Brixental. Infraštruktúra, ktorá pozostáva z dostatočne veľkej parkovacej plochy, moderných sedačkových a kabínkových lanoviek, lyžiarskych škôl a množstva rôzne náročných lyžiarskych zjazdoviek.
Po dni strávenom na lyžiach môžete navštíviť dedinu Hochbrixen, kde nájdete príjemné posedenie a oddych. Taktiež tu môžete obdivovať mnoho ľadových a snehových inštalácií.

Vhodne deti oblečte
Odporúčame oblečenie navrstviť, ale tak, aby ste im mohli vrstvu kedykoľvek zložiť, ak sa deti príliš zahrejú. Na jar, kedy je už slniečko silnejšie, ich nemusíte až tak zabaliť – ak deťom bude teplo, začnú sa potiť, a to bude mať opačný následok – pot ich bude ochladzovať a bude im zima.
Doplňte energiu
Urobte si krátku prestávku a dajte si horúcu čokoládu. Malé deti cítia chlad štyrikrát rýchlejšie ako dospelí, takže neustále dávajte pozor na príznaky chladu. Ak deti stíchli a veľa nekomunikujú, je čas urobiť si prestávku a doplniť živiny.
Staršie deti nebudú potrebovať toľko prestávok, ale aj tie vyzbrojte malým občerstvením, ktoré si schovajú do vrecka bundy.
Text: Horská záchranná služba, TASR.sk, lyzovanie-alpy.sk, Wustenrot, RedakciaVdobrom.sk, www.najsport.sk
Obrázky: Pixabay, Shutterstock