Hubky, osušky a drez? Najväčšie zdroje baktérií v domácnosti vás prekvapia

Toaleta ani podlaha nie sú najväčšími zdrojmi baktérií v domácnosti. Oveľa viac ich nájdete tam, kde by ste ich ani nečakali. 

Možno vás prekvapí, že najšpinavšími miestami v domácnosti sú kuchyňa a kúpeľňa. Baktériám sa tu darí vďaka vlhkému a teplému prostrediu. Spísali sme pre vás zoznam vecí, ktoré si pri pravidelnom upratovaní či údržbe vyžadujú vašu zvýšenú pozornosť. 

Dvere chladničky

Úchytka a jej najbližšia časť sú miesta najčastejšieho kontaktu rúk. Aspoň raz do týždňa ich pravidelne utierajte vlhčenými antibakteriálnymi utierkami alebo roztokom vody a jablčného octu (pomer 1:1). 

Drevené dosky na krájanie

Kuchynské dosky sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, ktoré tam kvasia. Vyčlenením osobitnej dosky z tvrdého dreva na každý druh potravín môžete čiastočne tomuto problému predísť. Samozrejmosťou je opláchnutie dosky po každom použití – nielen čistou vodou, ale účinnými sú aj prídavky zo šťavy citróna alebo octu.

Výhody a nevýhody drevenej kuchynskej linky

Kuchynský drez

V dreze sa často nachádzajú rôzne nečistoty, špinavé riady, zvyšky jedla a mastnoty. Dôležité je, aby ste váš drez umyli dezinfekčným prostriedkom minimálne raz za deň a raz do mesiaca nasypali preventívne do výlevky sódu bikarbónu, ktorú zalejete vriacou vodou

Vodovodné batérie

Podľa zistení sa na vodovodných batériách nachádzajú baktérie, ktoré môžu spôsobiť mnohé nepríjemné ochorenia. Pri čistení sa treba zamerať hlavne na čistotu rukovätí. Ideálne na čistenie sú rôzne dezinfekčné prostriedky. Spoľahlivo odstraňujú aj nebezpečné baktérie – napríklad aj E. coli.

S poistením bývania W dobrom domov máte zdarma predĺženú záruku na spotrebiče až do 5 rokov. Uzatvorte ho jednoducho online

Kuchynské hubky 

Kuchynské hubky na riad bývajú často vlhké, čo predstavuje živnú pôdu pre množenie baktérií. Odporúča sa ich vymieňať minimálne raz za dva týždne.

TIP: Hubky zbavíte nečistôt aj ich vložením do mikrovlnnej rúry, ktorá všetky baktérie zneškodní.

Kúpeľňové textílie

Aj kúpeľňové textílie predstavujú pomerne vysoké riziko šírenia baktérií a vznik nebezpečných plesní. Inkriminovanými zdrojmi sú podložky, osušky a uteráky. Okrem toho, že ich budete pravidelne vymieňať a prať je veľmi účinná na odstraňovanie baktérií aj sušička bielizne, ktorá dodá textíliam príjemnú hebkosť aj bez pridania aviváže.  

Držiak alebo pohár na kefky

Ďalším rizikovým miestom v kúpeľni  je držiak alebo pohár na zubné kefky. Obsahuje stafylokoky, zárodky húb a plesní. Preto ho aspoň dvakrát do týždňa umyte teplou, mydlovou vodou.

Hračky domácich miláčikov

Hračky z gumy a plastu je možné čistiť horúcou vodou a mydlom aspoň raz za týždeň. Občas im neuškodí ani umývací program v umývačke. Pokiaľ ide o plyšové hračky odborníci ich odporúčajú prať priamo v práčke.

Prečítajte si viac o téme bývania na našom blogu.

Text: JAGA, Foto: iStock/ SHUTTERSTOSK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: