August v záhrade: Vyskúšajte jednoduché tipy

Bohatá úroda či zdravé okrasné rastliny? Či už sedávate na balkóne, lodžii alebo terase pri dome, nezabúdajte sa ani v tomto mesiaci starať o svoju zeleň. Či už ju pestujete iba pre potechu oka alebo aj pre úžitok, prinášame niekoľko užitočných rád.

Rajčiny

  V auguste je hlavnou úlohou urýchlenie dozrievania plodov a ochrana pred chorobami. Najdôležitejšia je pravidelná zálievka väčšími dávkami vody. Dajte však pozor, aby sa voda nedostávala na listy, zalievajte ich len ku koreňom. Počas kvitnutia a dozrievania plodov rastliny prihnojujte špeciálnym hnojivom na plodovú zeleninu vo forme zálievky. Aby sa v pôde dlhšie udržala vlaha, je vhodné nastlať okolie rastlín suchou slamou. Zároveň sa tak obmedzí rast buriny.

  TIP: Kolíkovým rajčinám ešte stále odstraňujte zálistky. Stačí už len tie najmenšie, pretože menšie rany sa rýchlejšie hoja. Na urýchlenie dozrievania plodov kolíkových rajčín v záhone odstrihnite v druhej polovici augusta rastový vrchol rastliny. Plody tak stihnú dozrieť do prvých mrazov.

  Okrasné cesnaky

  Koncom augusta môžete začať s výsadbou okrasných cesnakov. Veľkokveté odrody vyniknú jednotlivo alebo v skupinkách vysadených po tri v spoločnosti okrasných tráv či iných zelených trvaliek. Jamka musí byť hlboká tak, aby bol vrchol cibuliek minimálne 15 cm pod povrchom pôdy. Na dno pridajte kompost alebo organické hnojivo. V hlinitých pôdach vysypte dno jamky päťcentimetrovou vrstvou hrubého piesku – bude plniť funkciu drenáže.

  Trvalky

  Ak keď si trvalky nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Máme však pre vás tipy, vďaka ktorým docielite ich bohatšie kvitnutie. Bez rezu sa síce zaobídu, no vďaka nemu  dosiahnete, aby mali viac kvetov a kompaktnejší vzrast. Odkvitnuté kvety vyzerajú v záhone škaredo a počas vlhšieho počasia môžu byť takisto náchylnejšie na napadnutie hubovými chorobami. Aj tvorba semien okráda rastliny o veľa síl, ktorú by namiesto toho mohli vložiť na tvorbu nových kvetov.

  Pravidelné vyťahovanie nožníc sa teda vyplatí. Po silnejšom reze po lete budú trvalky budúci rok lepšie kvitnúť. Platí to aj pre neskorokvitnúce druhy, ako sú astry, pakosty či balónovník. A samozrejme pre trvalky s drevnatými a dlhými bylinnými výhonkami, ako napríklad levanduľa, tymian, rozmarín či vresy. Rastliny sa krásne zahustia.

  TIP: Pravidelne odstraňujte suché a odkvitnuté kvety, čím zabránite tvorbe semien. Odporúčam sa to pri floxoch, echinaceách, pivonkách, ľaliách, lupine a všetkých jednoročkách.

  Text: JAGA, Foto: iSTOCK

  Najnovšie články:

  Najčítanejšie články:

  Sledujte nás na

  sociálnych sieťach:

   

      /WustenrotSlovensko

   

    /wuestenrotslovensko

   

  Nenechajte si újsť nič dôležité!

  Mohlo by vás zaujímať: