Idete kupovať byt? Poradíme vám, čo by ste pri výbere mali zohľadniť

Lokalita, dopravná dostupnosť, občianska vybavenosť, ale aj spoločenstvo vlastníkov. To je iba zopár faktorov, ktoré ovplyvňujú výber pre vás vhodného kandidáta. Vyplatí sa ešte kupovať byt ako investíciu?

Kľúčovým faktorom pre výber bytu je lokalita. Ešte pred prvými obhliadkami by ste si mali zadefinovať svoje priority. Inak sa bude rozhodovať single jedinec či bezdetný pár a inak rodina s malými deťmi, prípadne starší ľudia. Nemenej dôležitým bodom je aj finančný limit, ktorý ste ochotní do nehnuteľnosti investovať

Základné ukazovatele

Ako sme už spomenuli, kľúčovým faktorom je lokalita. Aj na prvý pohľad pokojné miesto sa môže o pár rokov zmeniť na rušnú oblasť, ktorá vám neskôr už vôbec nemusí vyhovovať. Z toho dôvodu je dobré nahliadnuť do územného plánu, ktorý si môžete vyžiadať na príslušnom stavebnom úrade. Ušetríte si tak prípadné nemilé prekvapenia v budúcnosti. Zmeny však môžu byť aj pozitívne, napríklad ak vám za pár rokov postavia v blízkosti materskú školu, zdravotné stredisko, prípadne vybudujú športovisko, skvalitní sa tým občianska vybavenosť, čo zvýši aj cenu vašej nehnuteľnosti.

Ďalším dôležitým bodom je dopravná obslužnosť. Ani ten najúžasnejší byt nemusí byť až taká výhra, keď prídete na to, že nemáte kde zaparkovať, že v blízkosti vášho bývania nie je zastávka MHD, prípadne že z miesta vášho nového bydliska jazdí MHD a vlaky len veľmi zriedkavo. Nie je preto úplne od veci, ak sa „cvične“ skúsite prepraviť k potenciálnemu kandidátovi rôznymi spôsobmi a na vlastnej koži si vyskúšate, koľko vám bude trvať presun do práce alebo vašim potomkom do školy.

V neposlednom rade je veľmi dôležité zistiť si skutočný technický stav nielen bytu, ale aj bytového domu.

Čo zvyšuje cenu?

Cenu bytu zvyšuje napríklad výťah v bytovom dome (pokiaľ nekupujete byt na prízemí), bezbariérový prístup, klimatizácia, systém vykurovania, vlastnosti okien, ale aj samotný materiál, z ktorého je budova postavená.

Pozor na samosprávu

Keď si kúpite byt, automaticky sa stávate členom spoločenstva vlastníkov bytov. S tým je spojená aj vaša finančná zodpovednosť, pretože za dlhy spoločenstva dlžíte do výšky svojho podielu aj vy. Ak sa napríklad stane, že spoločenstvo dostane pokutu, musíte zaplatiť svoj podiel z vlastného. Takisto je dobré pozrieť sa na to, ako združenie hospodári, prípadne nahliadnuť aj do zápisníc schôdzí, aby vás neprekvapilo, že sa za rok bude opravovať napríklad strecha.

Byt ako investícia

Nehnuteľnosti sú rovnako dobrým nástrojom na zhodnocovanie úspor a protiinflačnou investíciou. Dlhodobo by byt nemal stratiť svoju hodnotu. Vývoj posledných rokov dokazuje, že ceny kontinuálne rastú. Aj keď analytici predikujú pomalší rast cien, určite sa nezastavia ani neprepadnú. Navyše investičnú nehnuteľnosť môžete aj prenajímať, čo vám z nej zabezpečí pravidelný príjem.

Prečítajte si viac o téme bývania na našom blogu.

Text: JAGA, Foto: SHUTTERSTOCK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: