20. november je Medzinárodný deň bez fajčenia, ktorý upozorňuje na vážne zdravotné riziká spojené s týmto zlozvykom. Fajčenie každoročne vedie k predčasným úmrtiam, zvyšuje riziko rakoviny a neplodnosti. Okrem toho ohrozuje aj zdravie domácich zvierat. Elektronické cigarety prinášajú rovnaké zdravotné riziká, aj keď ich mnohí považujú za bezpečnejšiu náhradu cigarety. Problém spočíva v nebezpečných látkach, ktoré obsahujú.
Ak premýšľate o tom, že sa chcete zbaviť fajčenia, nie ste v tom sami. 7 z 10 fajčiarov tvrdí, že chcú prestať. Na následky aktívneho aj pasívneho fajčenia ročne zomrie predčasne 6-7 miliónov ľudí. Je to viac ako na všetky infekčné choroby, úrazy, letecké, banské či automobilové havárie a prírodné katastrofy. Do novembra 2024 bolo až 4 416 027 úmrtí zapríčinených fajčením tento rok.
Fajčenie zvyšuje riziko rakoviny tráviacej a dýchacej sústavy
Riziko vzniku rakoviny pľúc je 10 až 20-krát častejšie u fajčiarov ako u nefajčiarov. Približne 90 % úmrtí spôsobených malígnym ochorením pľúc je zapríčinených fajčením.
Fajčenie sa spolupodieľa pri vzniku nádorov pľúc, močovo-pohlavných a tráviacich orgánov (žalúdka, hrubého čreva a konečníka, pankreasu). Obrázok bližšie popisuje percentuálnu šancu vzniku rakoviny dôsledkom fajčenia.
,,Veľmi zlou správou je, že u nás, aj vo svete stúpol počet mladých fajčiarok. Do veku 19-20 rokov fajčia dievčatá viac ako chlapci. Má to neblahý dopad na zdravie týchto osôb, ale hlavne na zdravie ešte nenarodených detí a detí fajčiacich matiek v domácnosti. Následkom môže byť vyššia potratovosť, nižšia pôrodná váha, vyšší výskyt pľúcnych ochorení vrátane astmy, ale aj vrodených a genetických porúch,“ hovorí MUDr. Daniel Paulovič, PhD, z Pneumologickej ambulancie Nemocnica Svet zdravia Partizánske.
Elektronické cigarety sú stále cigarety
Pri odvykaní môžete byť v pokušení obrátiť sa na elektronické cigarety (e-cigarety, vape perá a iné jednorazové vapovacie zariadenia) ako spôsob, ktorým si budete chcieť uľahčiť prechod od tradičných cigariet k nefajčeniu. Je však fajčenie elektronických cigariet lepšie ako používanie tabakových výrobkov? Najlepšia možnosť, ktorú si môžete vybrať, je nefajčiť vôbec.
Vaping
Zariadenia na vaping sa nazývajú „e-cigarety“ alebo elektronické cigarety. Tieto cigarety nahrievajú e-liquid, ktorý obsahuje nikotín. Nahrievaním a následným inhalovaním sa teda do tela uvoľňuje nikotín a aerosól s príchuťou.
,,Nemalá časť ľudí sa mylne domnieva, že elektronické cigarety nie sú rizikom, pretože namiesto dymu obsahujú ,,iba neškodnú vodnú paru“. Aj nové alternatívy k fajčeniu sprevádzajú zdravotné riziká a hrozí vznik závislosti. Väčšina e-cigariet či iných alternatív k fajčeniu totiž obsahuje nikotín. Hladina nikotínu sa v nich pritom môže značne líšiť. Niektoré tekutiny na vaping majú relatívne nízky obsah nikotínu, no jeho hladiny môžu byť aj niekoľkonásobne vyššie ako v typickej cigarete,“ poznamenali odborníci zo slovenských úradov verejného zdravotníctva.
Zmes nikotínu a nebezpečných chemických látok
Odborníci upozornili na to, že nikotín je vysoko návykovou látkou. Spôsobuje, že túžite po fajčení a trpíte abstinenčnými príznakmi, ak svoju túžbu odignorujete. Nikotín je toxická látka – zvyšuje krvný tlak a adrenalín, čo má za následok vyššiu srdcovú frekvenciu a hrozí pravdepodobnosť infarktu.
Bez rizík nie je ani fajčenie beznikotínových alternatív. „Deti môžu byť pri ich konzumácii vystavené škodlivým chemikáliám, respektíve látkam, ktorých vplyv na zdravie sa ešte len začal bližšie skúmať,“ dodali odborníci.
Ľudia musia pochopiť, že e-cigarety sú nebezpečné pre ich zdravie. Vapovaním sa vystavujete všetkým druhom chemikálií, ktorým ešte nerozumieme a ktoré nie sú bezpečné. Výpary z e-cigariet obsahujú škodlivú látku diacetyl (chemikália spojená so závažným ochorením pľúc), chemikálie spôsobujúce rakovinu, prchavé organické zlúčeniny a ťažké kovy, ako je nikel, cín a olovo.
Obľúbenosť e-cigariet rastie najmä u mladých
Nárast používania elektronických cigariet, najmä medzi mladými ľuďmi, je nebezpečný trend s vysokými zdravotnými rizikami. V prvom rade by sa elektronické cigarety nemali propagovať ako bezpečná alternatíva fajčenia. Nárast používania elektronických cigariet medzi deťmi a mladými ľuďmi predstavuje vážnu hrozbu.
Medzi mládežou sú elektronické cigarety, najmä jednorazové, oveľa populárnejšie než akýkoľvek tradičný tabakový výrobok. Nefajčíš? Tak jednoducho nie si dostatočne cool. Vapovanie sa stalo akýmsi neformálnym symbolom statusu, ktorý veľa mladých vníma ako nevyhnutný rituál na to, aby zapadli do partie. Pre mnohých je to symbol modernosti a spoločenského statusu, bez ohľadu na riziká, ktoré so sebou nesie.
Nikotín môže poškodiť vyvíjajúci sa mozog tínedžerov. Konzumácia nikotínu môže potenciálne viesť k poruchám pozornosti a úzkosti. Napriek tomu sú to mladí ľudia, na ktorých sa zameriava priemysel elektronických cigariet. Treba si uvedomiť, že na elektronických cigaretách nie je nič ,,cool“. Stále sú návykové a zdraviu škodlivé.
Fajčením ohrozujete aj domácich miláčikov
Viete, že rovnako negatívny dopad majú cigarety aj na vášho domáceho miláčika? Prieskum agentúry Instant Research IPSOS, do ktorého sa zapojilo 812 dospelých fajčiarov vo veku 18 až 65 rokov priniesol alarmujúce zistenia. Až štvrtina respondentov fajčí v priestoroch, ktoré zdieľajú so svojimi zvieracími miláčikmi.
,,Domáce zvieratá sú vystavené zvýšenému riziku rakoviny pľúc, dutiny nosnej, lymfatických uzlín či viacerým respiračným problémom, ktoré spôsobuje práve pasívne fajčenie. Život ohrozujúci stav, ktorý môže nastať inhaláciou plynov, je nekardiogenný edém pľúc alebo zavodnenie pľúc,“ varuje veterinárka Zita Filipejová.
Je vaše domáce zvieratko pasívnym fajčiarom?
Pasívnym fajčením najviac trpia mačky, ktoré robia spoločnosť 40 percentám slovenských fajčiarov. Sú vystavené riziku rakoviny ústnej dutiny či rakovine lymfatických uzlín. Za zhoršenie ich zdravotnej kondície môžu pevné častice, ktoré vznikajú spaľovaním tabaku a usadzujú sa v ich srsti. Mačky venujú veľkú časť dňa jej „čisteniu“, kedy si srsť olizujú a tak prichádzajú do kontaktu so škodlivými časticami z cigariet.
Psom, ktorí žijú s fajčiarmi sa ukladajú pevné častice z dymu cigariet v pľúcach a môžu zapríčiniť rakovinu pľúc či nosných dutín. Vtáky, ktoré sú vystavené cigaretovému dymu trpia kožnými problémami, pevné častice dymu totiž môžu zapríčiniť zvýšenie šklbania peria. Zajacom sa pevné časti cigaretového dymu zase ukladajú vo výplňových materiáloch klietok, no trpia aj ich dýchacie cesty a hrozia im infekcie v tele.
Ako začať s odvykaním?
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu fajčiari zvýšiť svoju šancu na úspešné skončenie s fajčením. Podľa najnovších výskumov osoby, ktoré kombinujú farmakologickú a behaviorálnu podporu, majú až štyrikrát vyššiu šancu prestať fajčiť, ako tí, ktorí žiadnu podporu nevyužívajú.
Medzi najčastejšie využívané účinné farmakologické podporné stratégie patrí nikotínová substitučná terapia (NRT), bupropion, vareniklín a cytizín. Pri odvykaní môžete využiť nikotínové náhrady, teda náplaste, pastilky, žuvačky, nosné a ústne spreje. Táto liečba je založená na klesajúcej koncentrácii nikotínu v produkte. Závislosť sa tak postupne znižuje.
Behaviorálna podpora – zahŕňa pomoc pri praktických stratégiách na zvládanie stresu, skoncovanie so závislosťou a zvládanie túžby po cigarete a abstinenčných príznakov.
Pevná vôľa a podpora blízkych – vaša rodina a priatelia vás určite podporia a povzbudia, keď sa vyskytnú ťažkosti. Povedzte im o svojich cieľoch, zapojte ich do procesu, zdieľajte s nimi svoje pocity. Určite vám pomôžu pri prekonávaní krízových momentov.
Konzultácia s odborníkom – porozprávajte sa so svojím lekárom alebo zavolajte na linku pomoci na odvykanie od fajčenia: 0908 222 722. Odborník vám môže poradiť vhodné metódy, ako sa zbaviť závislosti a poskytnúť vám mentálnu podporu.
Text: NIERAKOVINE.SK, PentaHospitals, cancer-code-europe.iarc.fr, hopkinsmedicine.org, TASR.sk, Redakcia Vdobrom.sk
Obrázky: Shutterstock, Pixabay
Prečítajte si aj: