Odvrátená stránka sociálnych médií. Ste vy alebo vaše dieťa v nebezpečenstve?

Doba čítania: 8 minutes

V súčasnosti sú smartfóny, tablety a počítače neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Komunikácia sa stala jednoduchšou a efektívnejšou, no zároveň priniesla nové výzvy, najmä v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti. Ako môžeme zabezpečiť ochranu nás a našich detí na internete? Kde všade číhajú riziká a ako sa pred nimi brániť? Na otázky o ochrane detí na internete odpovedala Mgr. Barbora Krajčírová, ktorá sa tejto problematike dlhodobo venuje.

Lákajú vás zľavy v online obchodoch a ťažko odoláte výhodným online ponukám? Založiť si e-shop a začať predávať nie je nič zložité a pri troche snahy sa dá zvládnuť prakticky aj za pár hodín.

Moderné webstránky navyše ľahko vzbudia dojem serióznosti. Dávajte si preto pozor, na akom e-shope sa chystáte nakúpiť, najmä ak ste o ňom nikdy predtým nepočuli a rovnako sa vám ani nedarí nájsť žiadne recenzie. Zistite si kontaktné údaje a tiež čo najviac informácií o spoločnosti, ktorá ho prevádzkuje. Pri online nákupoch na podvodných stránkach viete ľahko prísť o svoje peniaze a aj o ukradnutie identity.

Myslite na bezpečnosť vašich peňazí

Nakupovanie online môže byť veľmi rýchle, no nemusí byť vždy bezpečné, a to najmä pri platbe vopred. Zvýšiť pozornosť treba aj vtedy, ak ide o zahraničný obchod, prípadne ak obchod prijíma len platby za tovar vopred.

Ak ste nenadobudli presvedčenie o dôveryhodnosti e-shopu, vyberte si radšej platbu na dobierku, kedy zaplatíte až pri prebratí tovaru.

Máte dočinenia s hackerom?

Ak sa na vaše zariadenie napojil hacker, môžete si všimnúť hneď niekoľko varovných signálov. Prvým príznakom môže byť nezvyčajné správanie zariadenia.

Zariadenie sa môže stať pomalým, aplikácie vám zrazu začnú často zamŕzať. Smartfón alebo notebook začne vykonávať akcie, ktoré ste nezadali (napríklad otváranie alebo sťahovanie neznámych programov). Okrem toho môžete zaznamenať aj zvýšenú spotrebu dát – hacker v tomto prípade využíva vaše dáta na pripojenie k internetu, aby odoslal vaše dáta na vzdialený web. 

Oznámenia o prihlásení do účtov z neznámych miest alebo zariadení sú tiež varovným signálom. Ak dostanete e-maily alebo SMS správy o pokusoch obnovy hesiel alebo prístupe k vašim účtom, je to signál, že sa niekto pokúša získať kontrolu nad vašimi údajmi. 

O hackerský útok sa môže jednať aj vtedy, ak z vášho účtu začnú odchádzať nežiadúce e-maily alebo správy na sociálnych sieťach, ktoré ste nenapísali. 

Ak spozorujete niektorý z týchto signálov, je dôležité ihneď reagovať. Zmeňte heslá na všetkých vašich účtoch, skontrolujte a aktualizujte antivírusové a bezpečnostné nástroje. 

A čo bezpečnosť vašich detí? 

Uistite sa, že všetky zariadenia, s ktorými sa vaše deti pripájajú k internetu, sú chránené bezpečnostným softvérom – nezabudnite predovšetkým na smartfóny. Zabezpečenie by malo vaše dieťa chrániť aj pred hrozbami, na ktoré môže natrafiť pri bežnom surfovaní po internete. 

Chytré zariadenia zabezpečte aj vstupným zámkom odomknutia alebo iným spôsobom (sken tváre, odtlačok prsta).

Kde všade číhajú nebezpeční online predátori? 

V dôsledku nadmerného ,,sharovania“ máme svoje súkromné údaje rozptýlené naprieč internetom.

Každá nová aplikácia, online služba, účet či zariadenie predstavuje pre útočníkov ďalšiu príležitosť na zneužitie vášho súkromia.

Tento problém sa týka najmä detí. Platformy ako Instagram, TikTok alebo Snapchat síce prinášajú množstvo zábavy, no zároveň otvárajú dvere kybernetickým hrozbám.

,,Predátori útočia všade, kde majú príležitosť. Na sociálnych sieťach je veľmi jednoduché natrafiť na submisívne a dôveryhodné deti a tínedžerov, ktorí dokážu uveriť predpripraveným správam a vymysleným fotografiám,“ vystríha pred nástrahami internetu Krajčírová.

V prípade útoku už nejde len o ukradnutie prihlasovacích údajov, ale aj o vážnejšie problémy, akými sú krádež identity či kyberstalking. Útočník si dokáže na základe profilu na sociálnej sieti poskladať detailný obraz o obeti – od mena, školy, záujmov, až po miesto bydliska.

Porozprávajte sa s dieťaťom o tom, aký obsah je vyslovene nebezpečné uverejňovať na sociálnych sieťach – napríklad súkromné či citlivé informácie a obrázky vrátane fotografií osobných dokumentov.

Aj kyber kriminalita je zločin

Kyber kriminalita je veľmi aktuálnou témou. Čoraz častejšie počujeme o prípadoch, kedy dochádza k osočovaniu ľudí na internete, k vytváraniu falošných profilov, šíreniu nelichotivých informácií, či krádežiam pri elektronických platbách. Poisťovne vnímajú riziká, ktoré so sebou prináša moderný spôsob komunikácie a svet internetu, preto sa snažíme chrániť svojich klientov aj v online prostredí,“ vysvetľuje riaditeľ Úseku vývoja produktov pre Wüstenrot poisťovňu Patrik Klimko.

„Kyber zločiny môžu viesť skutočne k nemalým problémom a s najväčšou pravdepodobnosťou sa človek obráti automaticky na políciu, následne začína proces dokazovania a pri právnom zastúpení vie potom pomôcť aj poisťovňa, ktorá zaňho pokryje náklady,“ pokračuje Patrik Klimko.

Najväčšie hrozby detí v kyberpriestore

Internet je zradný tým, že na prvý pohľad vyzerá všetko bezpečne, avšak deti môžu v online priestore komunikovať s ľuďmi, ktorí predstierajú kamarátsvo, no ich úmysly môžu byť častokrát veľmi nebezpečné.

Tínedžeri si chránia svoje súkromie pred rodičmi. Zabúdajú si ho však chrániť pred ostatnými. Namiesto sledovania ich každej online aktivity sa s nimi porozprávajte o nástrahách online sveta a ukážte im, ako si môžu nastaviť väčšie súkromie na sociálnych sieťach.

Nezabúdajte, že aj vy ako rodič musíte byť obozretný v tom, čo zdieľate s online svetom. ,,Deti v kyberpriestore vyrastajú, avšak ich bezpečnosť by mala byť na prvom mieste, a preto považujem za nevyhnutné, aby sme my ako rodičia mali aspoň základnú predstavu o tom, čo je za ,,hranicou“ bezpečia. Ide najmä o fotografie a videá fotiek našich detí, ktoré by dokázali využiť ľudia na účely, o ktorých sa nám ani nesníva,“ varuje mamička dvoch detí Barbora.

Obsah, ktorý zdieľame my alebo naše deti a všetko, čo robíme online, zanecháva za nami ,,online stopu„. Pomôžte našim deťom pochopiť, že je dôležité myslieť na to, čo zdieľajú a komu čo posielajú. Prízvukujte im, že všetko, čo dajú na internet, tam ostáva už naveky bez ohľadu na to, či to vymažú.

Podľa Krajčírovej by sme si pred každým jedným vypustením príspevku do online sveta mali položiť otázku:

Je v poriadku, ak si video alebo fotku môjho dieťaťa vezme niekto cudzí do svojho počítača/telefónu?

Príspevok na sociálnej sieti sa totiž môže objaviť aj inde ako len na vašej sociálnej sieti. Publikovaním na sociálnej sieti sa stal váš príspevok verejným a dostupným každému, kto na váš profil narazí.

Prvé signály toho, že vaše dieťa môže byť obeťou predátora

,,Dnešná doba, tak ako ani tie minulé, nepraje budovaniu sebalásky, práve naopak, rýchlosť života prináša aj v štatistikách u detí v rámci duševnej nepohody zvýšené čísla, preto treba byť obozretní,“ hovorí Krajčírová.

Odhaduje sa, že každý deň je aktívnych 500 000 online predátorov. Deti vo veku od 12 do 15 rokov sú obzvlášť náchylné na to, aby boli manipulované dospelými, s ktorými sa stretávajú online. Podľa polície je viac ako 50 percent obetí online sexuálneho vykorisťovania vo veku od 12 až 15 rokov.

I napriek tomu pri používaní sociálnych médií 40 percent detí odstraňuje nastavenia ochrany osobných údajov, aby prilákali na svoj účet viac sledovateľov.

Prvé signály, že niečo nie je s vaším dieťaťom v poriadku, zahŕňajú zmeny v správaní, ako je náhla úzkosť, tajnostkárstvo pri používaní zariadení alebo časté vyhýbanie sa diskusiám o online aktivitách. Spozornieť by ste mali, ak vo vašej prítomnosti rýchlo prepne obrazovku, alebo zatvorí webové okienko.

Môže sa tiež objaviť zhoršená kvalita spánku, pokles sebavedomia alebo podráždené reakcie na otázky týkajúce sa internetu. Ak sa dieťa náhle stiahne do seba alebo sa správa inak než obvykle, môže to signalizovať problém.

Akonáhle dieťa začne zdieľať obrázky a videá s predátorom, o ktoré ho požiada (častokrát so sexuálnym obsahom), predátor získava istú formu kontroly nad dieťaťom – predátor sa začne vyhrážať, že bude jeho fotky zdieľať s rodičmi alebo priateľmi, aby prinútil obeť poskytnúť viac materiálov. Toto je známe ako sexuálne vydieranie – a je nezákonné.

Ako rodičia by ste mali zasiahnuť s empatiou, nie s obviňovaním, aby ste vytvorili bezpečné prostredie pre rozhovor.

Ako zvýšiť povedomie o bezpečnosti detí na internete?

Rovnako ako rodina, ktorá predstavuje hlavný zdroj informácií pre deti, môže aj škola prostredníctvom odborníkov efektívne otvárať tému bezpečného správania v online prostredí.

,,Začať by mohli aj učitelia informatiky, ktorí majú z môjho pohľadu k tejto téme najbližšie, ide však aj o tému morálky a etiky, takže predmety ako etická výchova, občianska náuka tu majú svoje hodnotové miesto,“ hovorí Barbora Krajčírová. Tému bezpečnosti na internete by podľa jej slov mohli otvoriť aj triedni profesori a deti tak vzdelávať prostredníctvom interaktívnych hier.

,,Momentálne s tímom psychológov, právnikov a ľudí oblasti IT pripravujem aj ja jednu z besied na túto tému, s ktorou chceme chodiť po školách a mladých ľudí edukovať o právnych a psychologických dopadoch hrozieb a nástrach online sveta,“ informuje o svojich plánoch Krajčírová. Edukáciou sa chystá rozšíriť povedomie o bezpečnosti na internete, zodpovednom správaní v online prostredí a prevencii pred digitálnymi hrozbami.

Krajčírová na záver dodáva, že legislatívne zmeny v nastolení bezpečnosti užívateľov internetu sú náročné, avšak nevyhnutné. ,,Verím, že sa rokmi postupne vybuduje právny rámec, ktorý jasne ustanoví pravidlá vo virtuálnom prostredí. Pre naše deti a ďalšiu generáciu je to nevyhnutné.“

Text: childsafety.com, ESET.sk, RedakciaVdobrom.sk, cbsnews.com, Mgr. Barbora Krajčírová

Obrázky: pixabay


Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Mohlo by vás zaujímať: