V dnešnom dynamickom pracovnom prostredí sa stále viac zamestnávateľov zaujíma o to, čo skutočne motivuje a uspokojuje ich zamestnancov. Motivátory treba prispôsobiť každej generácii zvlášť. Bude pet alebo kids friendly office realitou v každej firme? Dozviete sa aj po ktorej pracovnej pozícii je momentálne najväčší dopyt na trhu.
Podľa výskumu Lee Hecht Harrison viac ako 60 % zamestnávateľov zaznamenalo napätie medzi mladšími a staršími pracovníkmi. Viac ako 70 % starších zamestnancov pohŕdalo schopnosťami mladších a takmer polovica z nich tvrdí, že mladí zase nedôverujú ich schopnostiam.
Pokúste sa prispôsobiť štýl vedenia, spôsob odmeny a pracovné podmienky každému podľa potreby. Neočakávajte, že na direktívny spôsob vedenia bude reagovať poztívne 55 ročný aj 28 ročný zamestanec. Generačné rozdiely cítiť aj v pracovnom prostredí.
Baby boomers (narodení 1946 – 1964)
Baby boomers sú už dnes najmenej zastúpenou skupinou v pracovnej sile. Mnohí z nich sú už na dôchodku, ale ak sú zdraví a cítia sa dobre, stále radi pracujú. Cenia si svojich nadriadených a vychutnávajú si čas strávený s kolegami.
Aj keď technológie nie sú ich vášňou, uznávajú, že sú súčasťou ich života. Sú bohatí na skúsenosti a kladú dôraz na morálku a pokoru.
Generácia X (narodení 1964 – 1980)
V západných krajinách sa generácia X často vníma ako autonómna a nezávislá, pretože ich formovali rôzne udalosti, ktoré ich urobili otvorenejšími.
Na Slovensku však zažili obdobie socializmu, kde nebola taká sloboda názorov ani prístup k informáciám ako dnes. Preto majú tendenciu viac dodržiavať pravidlá a hierarchiu. Sú lojálni voči zamestnávateľovi a nie príliš asertívni. Sú ochotní tvrdo pracovať, aj keď ich práca nebaví, a očakávajú za ňu ocenenie.
Často reagujú na direktívne vedenie, na ktoré sú zvyknutí. Zmena pozície alebo zamestnania ich výrazne zasiahne a prežívajú ju intenzívne. Motivujú sa pochvalou a dostatočným ocenením pracovného výkonu. Peniaze sú tiež motivátorom, keďže mnohí z nich majú deti alebo splácajú hypotéky.
Finančné ohodnotenie vnímajú ako vyjadrenie ich hodnoty pre zamestnávateľa. Viac ako peniaze ocenia systém benefitov, ako sú výhodnejšie produkty firmy, zdravotná starostlivosť alebo dostatočné pracovné kompetencie.
Generácia Y (narodení 1981 – 1996)
Generácia Y je známa svojou bystrosťou a smartfónmi v rukách. Chcú pracovať, ale nechcú, aby práca bola ich životom. Táto generácia sa postupne stáva najsilnejšou pracovnou silou na trhu. Ako pracovníci majú vysoké očakávania a ich cieľom je pracovať rýchlejšie a lepšie. Vyhľadávajú kreatívne výzvy a starších kolegov vnímajú ako zdroj skúseností pre celoživotné vzdelávanie.
Chcú vidieť okamžitý efekt svojej práce, trpezlivosť nie je ich silnou stránkou. Generácia Y neočakáva, že zostane pri jednej kariére alebo spoločnosti celý život. Práca ich musí baviť, inak nemajú problém odísť. Direktívne riadenie na nich nefunguje. Sú individualisti a sledujú svoje vlastné ciele.
Motivujú sa flexibilným pracovným prostredím. Cenia si priestor pre kreatívne nápady a vyjadrenie vlastného názoru. Uprednostňujú väčšiu voľnosť a priestor na voľný čas.
Generácia Z (narodení po 1997- 2010)
S deťmi narodenými po roku 1997 môžu mať zamestnávatelia trošku viac práce. Predpokladá sa, že budú mať problémy s koncentráciou a výdržou pri jednej úlohe. Očakávajú kvalitné technologické vybavenie a neformálne pracovné prostredie s flexibilným časom. Chcú okamžite po nástupe prispievať k výsledkom spoločnosti a ubezpečenie, že ich príspevok je dôležitý, bude pre nich motivujúce.
Generácia Z vyrastala s technológiami, a preto má v tejto sfére oveľa viac zručností než predchádzajúce generácie. Dokonca bežne používajú až 5 obrazoviek smart zariadení. Vďaka tomu dokážu porozumieť novým softvérom, naučiť sa s nimi pracovať a zároveň rozumejú programom s umelou inteligenciou.
Sú prvou generáciu, vďaka ktorej nie je téma mentálneho zdravia tabu. Sú viac otvorenejší a neboja sa rozprávať o svojich problémoch a to pomáha v pracovnom prostredí nastaviť pochopenie medzi zamestnancami.
Taktiež sa nebránia riešiť dôležité globálne témy, ako klimatická kríza, vojnové konflikty a diskriminácia menšín. Hľadajú v práci vyšší zmysel a od zamestnávateľov očakávajú hodnoty ako diverzitu, rovnosť a inklúziu.
Najžiadanejšie pracovné pozície
K začiatku augusta sú na území Slovenska najžiadanejšie pracovné pozície: operátor výroby, predavač a administratívny pracovník.
Poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania je vhodné pre všetkých, ktorí pracujú ako vodiči z povolania, kuriérov a tých, čo obsluhujú ťažké stroje. Viac sa o poistení dozviete tu.
K poisteniu ponúkame aj možnosť pripoistenia právnej ochrany, ktorá vám poskytne ďalšiu vrstvu ochrany v prípade právnych sporov, zahŕňajúc úhradu nákladov za súdne a mimosúdne konania. Vy nemusíte minúť ani cent.
Zo stránky Profesia.sk vyplýva, že najviac práce ponúka Bratislavský a Trnavský kraj, najmenej Prešovský a Banskobystrický.
Po čom túžia zamestnanci?
Okrem príjemného pracovného prostredia, adekvátnej mzdy a priateľského kolektívu majú zamestnanci k dispozícií rôzne benefity, ktoré ich dokážu motivovať vo vykonávaní svojej pracovnej činnosti.
Zamestnanecký benefit možno chápať ako istú formu kompenzácie či odmeny, ktorú zamestnávateľ poskytne zamestnancovi nad rámec mzdového ohodnotenia. Zamestnanecké výhody sa členia na dve hlavné skupiny, a to finančné a nefinančné benefity.
Medzi finančné benefity sa radia rôzne príspevky alebo služby, ktoré ušetria zamestnancom ich vlastné peňažné prostriedky.
Medzi najobľúbenejšie finančné benefity patria:
- 13. plat, 14. plat,
- mobilný telefón na súkromné účely,
- zamestnanecké zľavy,
- auto aj na súkromné účely,
- príspevok na cestovanie do práce,
- príspevok spoločnosti na doplnkové dôchodkové sporenie,
- príspevok na bývanie,
- odmeny pri pracovných a životných jubileách,
- príspevok na dovolenku,
- preplatenie športových aktivít (MULTISPORT),
- zdravotné pripoistenie,
- sick day,
- strava nad rámec zákona,
- zľavy na firemné produkty alebo služby.
Obľúbené sú aj nefinančné benefity, ktoré podporujú fyzické aj mentálne zdravie a kondíciu zamestnancov:
- dovolenka navyše,
- narodeninové voľno/voľno na svadbu/pohreb,
- voľno navyše pri narodení dieťaťa,
- flexibilný pracovný čas,
- home office,
- odborné alebo jazykové vzdelávanie,
- firemné akcie, teambuildingy,
- nápoje zadarmo, ovocie zadarmo,
- oddychová, relaxačná miestnosť,
- masáže,
- škôlka pre deti zamestnancov,
- pet friendy pracovisko (možnosť priniesť si domáce zviera).
Čo vám vieme ponúknuť my vo Wüstenrot?
- Flexibilný pracovný čas – hlavný pracovný čas máme nastavený od 9:00 do 15:00, zvyšok si prispôsobíte podľa seba.
- Polročné a ročné odmeny – za pozoruhodné výsledky vás odmeníme.
- Šport a zdravie – na pohybové aktivity a relax môžete využívať Multisport kartu.
- Home office – u nás môžete využívať home office 3 dni v týždni.
- Sick days – ponúkame ročne 4 dni pracovného voľna nad rámec zákona.
- Osobitné príspevky – pri životných jubileách a odpracovaných míľnikoch dostanete odmenu.
- Interné a externé vzdelávanie – podporíme vašu chuť neustále sa vzdelávať.
- Jazykové vzdelávanie – angličtina a nemčina v pracovnom čase.
- Mobil aj na súkromné účely, bonus za odporučenie nového kolegu, spoločný program s kolegami v podobe teambuildingov a spoločných raňajok, nechýbajú ani produktové zľavy.
Okrem toho sú na centrále našim zamestnancom k dispozícií spoločenské miestnosti s televíziou a knižnicou, kde si počas prestávky môžu oddýchnuť a utužiť vzťahy s kolegami, dať si voňavú kávičku či sypaný čaj a čerstvé ovocie. Pozrite si voľné pracovné pozície a staňte sa súčasťou Wustenrot kolektívu.
Text: RedakciaVdobrom.sk, Refresher.sk, Profesia.sk, Mayako.sk, Monitask.com
Obrázky: Shutterstock, Pixabay