Ako predísť zdravotným problémom na dovolenke?

Doba čítania: 10 minutes

Pôsobenie morskej vody, morský vzduch, slnečné lúče, rozmanitá strava a relax. Pobyty pri mori majú liečebný vplyv na celkovú imunitu, pokožku, dýchacie cesty, mnohým ľuďom sa zlepšujú aj tráviace problémy. Alergia na morské plody, úpal či tráviace problémy sa vyskytujú skoro u každého tretieho cestovateľa. Ako si však dať pozor, aby sa dovolenka neotočila na nočnú moru? Pri balení nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré vám dokáže ušetriť až desaťtisíce eur. 

Optimálny čas strávený v prímorskej destinácii sú tri týždne, tvrdí imunológ MUDr. Martin Lešťan. Je samozrejmé, že pre mnohých zamestnaných ľudí sú 3 týždne dovolenky nereálne. Ak sa už rozhodnete niekam ísť, skúste si vybaviť voľno aspoň na 10 dní alebo dva týždne, vaše telo sa vám poďakuje.

,,Ozdravuje už samotná atmosféra, fakt, že človek ide na dovolenku, odíde od pracovných a domácich starostí, je pri mori, dýcha vlhký vzduch, zlepšuje sa mu pokožka, je viac na slnku, zvyšuje sa tvorba vitamínu D.Na dovolenke sa mení aj zloženie stravy, ľudia konzumujú viac rýb a zeleniny ako doma,“ hovorí doktor Lešťan.

,,Ísť k moru raz ročne na dlhšie, a poriadne sa zregenerovať je liekom na boj s rôznymi infekciami.“

Postihla vás Faraónová pomsta?

Skúsení cestovatelia Martin Navrátil a Peťo Hliničan vystríhajú pred nasledovným, aby sa cestovatelia zaobišli bez prípadných tráviacich ťažkostí a užili si dovolenku bez zdravotných ťažkostí.

 • Štipľavé jedlá – veľa ľudí si myslí, že štipľavé veci zvládne hneď na prvý raz. Naša kuchyňa nepoužíva toľko čili papričiek ako thajská či srílanská. Začnite preto radšej postupne. Thajská polievka Tom Yam vie nielen potešiť, ale citlivé žalúdky aj poriadne podráždiť.

 • Ovocie – nejedzte ovocie, ktoré sa nedá ošúpať. Takisto, ak je ovocie ako ananás ošúpané obchodníkom, tiež sa mu radšej vyhnite, predovšetkým v krajinách, ktoré nemajú vysoké hygienické štandardy.
 • Ak máte chuť na ovocie ako hrozno a jablko, cestovatelia odporúčajú kúpiť balenú vodu a poriadne ho pred konzumáciou umyť. Podobne rizikové je aj sušené ovocie. Buďte obozretní pri experimentovaní, nové druhy tropického ovocia môžu vyvolať alergickú reakciu.
 • Reštaurácie – vôbec neplatí, že pekne vyzerajúce reštaurácie sú aj čisté. Stravujte sa tam, kam chodí veľa domácich a kde jedia aj deti – domáci vedia najlepšie, kde sa varí dobre.

 • Ľad – na ulici je malá pravdepodobnosť, že ľad bol vyrobený z nezávadnej vody. Vyhnite sa mu čo najviac. 

 • Chladené nápoje – najviac žalúdočných problémov nastáva vtedy, ak si v krajine, kde je veľká vlhkosť – Thajsko, Vietnam, India atď. dáte chladené pivko, alebo iný studený nápoj. Telo väčšinou dostane poriadny šok, ktorý môže byť sprevádzaný silnou hnačkou.

 • Umývanie rúk – ak nemáte v blízkosti vodný zdroj a mydlo, zídu sa hygienické vreckovky a antibakteriálny gél.
 • Imunita a zdravé črevá – vašu imunitu posilnia a črevnú mikroflóru upravia straré známe probiotiká. Je vhodné brať ich už pred vycestovaním, exotická strava a rôzne cudzie faktory vám tak s menšou pravdepodobnosťou narušia poriadok v črevách. Probiotiká sú prospešné pri cestovateľskej zápche aj hnačke, a tak si radšej pribaľte nejaké aj do batohu.

Založte si cestovné poistenie v rýchlych 4 krokoch a vyhrajte batoh

,,Pite nápoje, vrátane vody a mlieka, len v originálnom balení – aj na prípravu kávy a čaju i na umývanie zubov používajte vodu zo spotrebiteľského balenia, dopĺňa ÚVZ SR.

1. pomoc pri črevnej chrípke

Prvá rada je, v daný deň veľa toho nejesť a byť len na základných potravinách ako je suchá ryža, chlieb a čierny čaj. V žiadnom prípade nekonzumujte ochutené, mastné a štipľavé jedlá. Dodržujte pitný režim s tekutinami, akými sú teplá voda alebo čierny čaj bez mlieka.

Najlepšie lieky proti hnačke sú tie miestne – sú vytvorené na miestne prostredie. Ak však cestujete do krajín, kde zdravotná starostlivosť a lekárne nie sú na dobrej úrovni, odporúčame zobrať si nejaký liek proti hnačke.

Pozor na drobné zvieratká – v prírode aj na tanieri

Azda najčastejším problémom, s ktorým prichádzajú dovolenkári do kontaktu, sú alergie a intolerancie. Pri návšteve exotických destinácií nás prirodzene láka ochutnať miestnu gastronómiu. Ak ochutnávate pre vás nové potraviny, buďte opatrní. 

„Počas dovolenkovej sezóny majú ľudia viac možností prísť do kontaktu s potravinami, ktoré nemusí ich telo tolerovať. Ide najmä o ovocie a zeleninu, ktoré nie sú pre naše končiny typické, ale tiež ryby a morské plody,“ vysvetľuje riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB Ing. Elena Gaboňová. Pri balení kufrov preto nezabudnite aj na lieky proti alergii a ak sa u vás vyskytnú ťažkosti, objednajte sa po návrate z dovolenky na komplexné texty. 

Alergie však nekončia na tanieri – mnoho z nich môže spôsobiť aj hmyz. Reč pritom nie je iba o tropických krajinách, s návštevou ktorých sa spájajú rôzne povinné očkovania. Majte vždy po ruke repelent a aj mastičku či gél na bodnutie hmyzom. Prostriedky proti hmyzu kupujte výlučne na mieste destinácie – miestne produkty sú navrhnuté na to, aby odpudzovali a fungovali na ,,miestny“ hmyz.

Problémy so spánkom? Môžu byť za tým parazity!

Črevné parazity si z dovolenky môžete doniesť bez toho, aby ste o tom vedeli. „V subtropických a tropických krajinách je výskyt parazitov omnoho vyšší ako u nás, je preto mimoriadne dôležité, aby dovolenkári nepili vodu z neoverených zdrojov, ale siahli radšej po balených variantoch. Potraviny, ktoré sa tepelne neupravujú, je potrebné poriadne umyť a samozrejmosťou je aj dôsledná hygiena rúk,“ vysvetľuje riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB Ing. Elena Gaboňová.

Ak po návrate z dovolenky – aj s väčším časovým odstupom pociťujete tráviace ťažkosti, nechutenstvo alebo vás trápia poruchy spánku, či kožné problémy, môžu za tým byť aj parazity

Pozor si treba dávať na morské živočíchy, pretože to nie je pre nás typická strava a predstavujú silný alergén. Riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB ich konzumáciu vôbec neodporúča deťom do troch rokov a ani alergikom, najmä tým, ktorí sú alergickí na roztoče.

Alergiu na plody mora majú podľa dostupnej odbornej literatúry asi 2 percentá populácie. Rizikové sú z tohto pohľadu najmä krevety, kraby, homáre, lastúrniky, ulitníky (slimáky) a hlavonožce (sépie, chobotnice). Alergická reakcia sa po ich konzumácii prejaví akútne a sprevádzajú ju zažívacie problémy. 

Opatrní by sme mali byť aj pri orientálnej kuchyni – pozor na rôzne nové korenia, príchute, sóju, arašidy či sezam. Tie síce používame aj u nás, ale sú to tiež silné alergény. 

Aké ochorenie je medzi turistami najčastejšie?

Vladimír Jakúbek z poisťovne Wüstenrot potvrdzuje, že v období letných dovoleniek za rok 2023 bolo z cestovného poistenia najviac prípadov (72,6%) hlásených z poistenia liečebných nákladov. Prevažovali najmä zdravotné problémy súvisiace s gastroenteritídou (12,6%), v menších počtoch to boli rôzne druhy úrazov či alergické reakcie. Klienti najčastejšie nahlasovali poistné udalosti z dovolenky v Chorvátsku (15 %) a v Turecku (15 %), “ informuje vedúci Oddelenia likvidácie v neživotnom poistení.

Najčastejšou chorobou medzi turistami je otrava jedlom. Táto choroba sa predovšetkým vyskytuje u osôb, ktoré majú zakúpenú službu ,,All inclusive“. Vďaka tejto službe si tak často počas prvých dní pobytu na dovolenke doprajeme všetko, čo nám hotel ponúkne. To však nášmu telu neprospieva a z nadmernej konzumácie obrovského množstvo jedla, alkoholu, či vysokej teploty a prehrievaním organizmu, môžeme dostať šok.

V uplynulej letnej sezóne sme ako poisťovňa Wüstenrot zaznamenali poistné udalosti týkajúce sa ochorenia horúčkou dengue a tiež bodnutie rajou v Karibiku, ktoré si vyžadovala hospitalizáciu klienta. Prípady, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť a liečbu, môžu byť veľmi nákladné, najmä ak dovolenkári nemajú zabezpečené preventívne opatrenia, napríklad v podobe cestovného poistenia.

Dve za cenu jedného: Cestovné poistenie získate ako benefit k životnému poisteniu. Vyskladajte si svoje životné poistenie TU.

Nenechajte nič na náhodu

To posledné, čo vám na dovolenke chýba, je mastný účet od lekára. Obyčajný röntgen v Amerike vás vyjde aj na 900 dolárov. Ak si pred cestou zaobstaráte cestovné poistenieliečebné náklady vám ako poisťovňa preplatíme.

Vybrať si môžete medzi krátkodobým, ale aj celoročným poistením. Poistiť si môžete takmer všetko, od preplatenia liečebných nákladov, prípad úrazu s trvalými následkami, omeškanie či stratu batožiny, dokonca aj samotné storno cesty. Do pozornosti dávame rodinné poistenie – 2 dospelí a dve deti, ktorí nemusia byť v príbuzenskom vzťahu. Na dovolenku teda môžete ísť s priateľkou a „pribaliť si“ hoci aj susedove deti. 

Za úpal môže veľká horúčava

Vedeli ste, že k úpalu nepotrebujete priame slnko, stačí len poriadna horúčava? Kvôli vysokým teplotám dôjde k prehriatiu organizmu a vy po celom dni ani netušíte, že ste horúčavu podcenili. Termoregulácia vášho tela zlyhala a nebodaj ste k tomu ešte málo pili – telo sa nedokázalo dostatočne chrániť potením, aby sa ochladilo.

Prvá pomoc pri úpale

 • Na začiatok znížte teplotu tela. Presuňte sa do tieňa alebo do chladnej miestnosti, kde sa pohodlne usadíte a podložíte si nohy. Vyvarujte sa ale neúmerne chladným miestam s klimatizáciou a priestorom, kde je prievan, mohli by ste si tak spôsobiť šok. 
 • Zbavte sa prebytočných odevov, ktoré by vám mohli brániť v ochladzovaní. 
 • Pomôže i studená sprcha alebo vedro so studenou vodou na nohy, dobrým pomocníkom je aj mokrý uterák na čelo. 
 • Po ochladení si pripravte vlažný nápoj s minerálmi. Najlepšie sú iontové nápoje, minerálne vody alebo sladený čaj. Za žiadnych okolností nepite príliš studené nápoje a veľké množstvá tekutiny naraz. Deficit dopĺňajte po malých dúškoch.

Lieky patria do príručnej batožiny

ŠÚKL neodporúča mať lieky počas letu v podpalubnej batožine – hrozí, že ju aerolinky stratia a pacient zostane bez liekov, ktoré pravidelne užíva. Lieky si preto pribaľte do príručnej batožiny. ,,Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch. K liekom na chronické ochorenia odporúčame mať lekársky predpis, respektíve lekársku správu, v ktorej sa uvádza aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je vhodné preložiť do angličtiny, “ odporúča ŠÚKL.

Tekutiny, spreje, lieky s objemom nepresahujúcim 100 mililitrov zabaľte ako kozmetiku do priehľadného, uzatvárateľného, plastového vrecka s celkovou kapacitou jeden liter. Každá nádoba musí mať maximálne 100 ml alebo menej,“ priblížil ŠÚKL.

Nezabudnite na nasledovné

 • Cestovná lekárnička: Mala by obsahovať základné lieky a prvú pomoc, ako sú lieky na bolesti hlavy, črevné problémy, lieky proti hnačke, náplasti, antiseptiká na rany a lieky na alergiu.
 • Doplnky a vitamíny: Horčík môže pomôcť pri prevencii svalových kŕčov a zlepšení spánku. Rovnako dôležité je mať dostatok vitamínov, najmä ak sa chystáte na miesto, kde môže byť prístup k čerstvému ovociu a zelenine obmedzený.
 • Opaľovací krém s vysokým SPF faktorom a after-sun produkty: Tieto produkty pomôžu chrániť vašu pokožku pred škodlivým slnečným žiarením a dokážu zázraky pri liečení pokožky po slnení, ak dôjde k jej popáleniu.
 • Kontaktné informácie: Majte uložené telefónne číslo na svojho lekára alebo poisťovňu. Pred cestou sa uistite, že ste absolvovali všetky potrebné zdravotné kontroly a očkovania.

Text: Preventive.sk, Agellab.sk, TASR.sk, Krajpotravin.sk, Travelguide.sk, Travelistan.sk, RedakciaVdobrom.sk

Obrázky: Pixabay, Shutterstock


Prečítajte si aj:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: