Triezvy október: Zvládnete mesiac bez alkoholu?

Iniciatíva Triezvy október vznikla na podporu ľuďom s rakovinou. Sober October, inak nazývaný aj Ocsober, predstavuje 31 dňovú zdržanlivosť alkoholu, fajčenia a iných návykoch látok. Tak čo, idete do toho s nami?  

Pozitívne následky vyplývajúce z absitencie

Najťažšie sú začiatky, o tom niet pochýb. Verte, že už po pár dňoch abstinencie sa vám vaše orgány poďakujú a vy sa budete cítiť omnoho lepšie.

Medzi pozitívne benefity abstinencie patrí:

  • Úbytok hmotnosti – alkohol obsahuje zbytočné kalórie
  • Zlepšená kvalita spánok
  • Zlepšenie finančnej situácie – priemerná cena miešaného drinku je až 10 EUR!
  • Viac energie
  • Pocit „čistejšej“ hlavy – zlepšená schopnosť sústrediť sa
  • Osobné víťazstvo: „Dokázal som to!“

„Od zajtra začnem cvičiť a začnem sa zdravo stravovať!“ Otrepaná fráza? S našimi tipmi vám to pôjde ľahšie

Viete ako alkohol pôsobí na jednotlivé orgány?

  • Žalúdok

Alkohol v žalúdku má na svedomí vytváranie žalúdočných štiav, ktoré majú za následok prekysličenie organizmu. Veľká koncentrácia žalúdočných štiav často vedie ku gastroenterologickým problémom, medzi ktoré patrí aj pálenie záhy.

Najväčšou chybou, akú môžeme spraviť pre naše zdravie je pitie alkoholu na prázdny žalúdok. Pitie alkoholu na lačno zvyšuje pravdepodobnosť výskytu žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka. 

  • Vylučovacia sústava

Alkohol dehydruje organizmus a je veľmi močopudný -preto je potrebné kombinovať konzumáciu alkoholu s nealkoholickými nápojmi, najmä s čistou vodou.

Vypočítajte si, koľko kalórií príjmete konzumáciou alkoholu a koľko peňazí ušetríte abstinovaním

  • Pečeň

Pečeň odbúrava alkohol a zabraňuje tak otrave organizmu. Dokáže odbúrať 1 nápoj za hodinu. Tento orgán predstavuje jediný spôsob, akým sa vieme zbaviť alkoholu. Pri nadmernej a pravidelnej konzumácií alkoholu hrozí steatóza pečene, cirhóza pečene či dokonca rakovina.

Uzatvorte životné poistenie online W dobrom život

Vedeli ste, že? 

Nevoľnosť pri pití nespôsobuje alkohol, ale jeho vedľajší produkt acetladehyd, ktorý sa premieňa na acetát – zvyšok kyseliny octovej, ktorá nemá čo v ľudskom tele robiť. Preto platí, že čím viac alkoholu pijeme, tým viac v tele stúpa podiel kyseliny s čím súvisí aj pocit nevoľnosti.

  • Mozog

V mozgu alkohol ovplyvňuje všetky centrá. Dochádza tak k zhoršenému spracovaniu zmyslových podnetov. Znižuje sa pohybová koordinácia, s čím súvisí zhoršená motorika. Alkohol negatívne vplýva aj na pamäť.

Pravidelnou konzumáciou alkoholu trpí aj rozmnožovacia sústava, krycia sústavu (koža), obehová sústava (rozšírenie ciev).

Štatistika, z ktorej mrazí: počet ľudí s fatálnym ochorením nebezpečne stúpol

Zdroj: Zdravie.sk , GoSober.org.uk

Obrázok: GQ India, SHUTTERSTOCK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: