Október: Čas na údržbu trávnika

Doba čítania: 4 minutes

Jesenná starostlivosť o trávnik nie je len o hnojení. Aby bol trávnik na jar opäť v dobrej kondícii, potrebuje o čosi viac vašej pozornosti.

Voda nad zlato

Ak je stále slnečno a teplo, nezabúdajte trávnik stále zavlažovať. Objem vody však už nemusí byť taký intenzívny ako počas leta. Jeseň je vhodné obdobie na postrek selektívnym herbicídom na odstránenie burín. Pri jeho dávkovaní sa riaďte odporúčaním výrobcu. Pred aplikáciou nechajte trávu viac vyrásť, aby buriny mali čo najdlhšie listy, pretože postrek sa do rastliny dostáva práve cez ne. V tom čase trávnik pár dní nezalievajte. Ak sú burinové „mapy“ príliš veľké, po tomto zásahu ich budete musieť dosiať. Použite na to regeneračnú zmes, ktorá sa rýchlo zapojí.


Vertikutácia trávnik zahustí

Ďalším dôležitým krokom je prevzdušnenie trávnika, tzv. vertikutáciou. Týka sa hlavne starších trávnikov, kde vrstva plsti môže byť hrubšia. Tá zabraňuje prístupu vzduchu a vody ku koreňom. Prerezaním zabezpečíte odstránenie plsti, ktorá môže výrazne vplývať aj na vznik hubových chorôb. 

Vertikutáciu urobte tak, aby ste pôdu prerezali nožmi len do hĺbky 2 až 3 mm. Aj keď trávnik po tejto procedúre nebude pár dní vyzerať reprezentatívne, nemajte obavy – rýchlo sa zregeneruje a čoskoro zahustí. Vertikutácia totiž podporuje odnožovanie koreňov.

Narobili ste sa na vašej záhrade? Nechajte si ju poistiť!

Potrebná výživa

Po vertikutácii je vhodné trávnik prihnojiť. Na jeseň používajte výlučne hnojivá určené na jesenné prihnojovanie. Obsahujú vyšší podiel draslíka, ktorý podporuje vyzretosť a pevnosť pletív a tým zabezpečuje lepšie prezimovanie tráv. Navyše sa trávnik stáva odolnejší voči hubovým chorobám. Rozhodne sa na jeseň vyhnite hnojivám s vyšším obsahom dusíka, aspoň tým s jeho rýchlejším uvoľňovaním. Dusík by spôsoboval nárast zelenej hmoty – nových stebiel a tá by nestihla do zimy vyzrieť.

V ponuke je dnes už veľké množstvo trávnych hnojív určené na jesenné hnojenie. Pri ich aplikácii je vždy potrebné riadiť sa odporúčaním výrobcu. Na prihnojenie nezabudnite hlavne vtedy, ak bol trávnik poškodený letným suchom.

Výhoda dlhodobo pôsobiaceho jesenného hnojiva je v tom, že ho môžete aplikovať už teraz a máte istotu, že trávnik bude mať dostatok živín až do konca vegetácie. Dusík sa totiž uvoľňuje sa len na základe teploty. Ak bude jeseň v podobnom duchu ako minulé roky, je možné, že posledné kosby sa budú robiť ešte v novembri. Pri použití tohto hnojiva máte istotu, že ste svojmu trávniku dopriali všetko, čo potrebuje.

Zútulnite si váš domov jesennými dekoráciami

Záverečné kosenie

Čím je počasie chladnejšie, tým bude tráva pomalšie rásť, takže aj frekvencia kosenia sa bude znižovať. Posledné kosenie sa odporúča na prelome októbra a novembra, no bude záležať aj od samotného počasia.

V nížinách bude termín posledného kosenia neskôr ako na vyššie položených miestach. Pred posledným kosením nechajte trávnik narásť približne na 6-7 cm a následne ho skráťte o 1/3 na dĺžku približne 4-5 cm, pri ktorej bezpečne prezimuje. Dôležité je tiež dbať na dobrý zber trávy tak, aby zvyšky neostávali na pokosenej ploche. 

Rovnako by tu nemalo zostať ani popadané jesenné lístie. Nielenže bráni prenikaniu svetla a odoberá steblám vzduch, môžu sa v ňom počas zimy usadiť plesne a rôzni škodcovia. Odpratávanie napadaného lístia nemusí byť vždy jednoduchá činnosť, najmä ak máte v okolí trávnika množstvo listnatých stromov. Pripravte sa na to, že kým nespadne posledný list, túto činnosť si zopakujete niekoľkokrát.

Ako na farebné vence z popadaných jesenných listov?

Text: JAGA

Foto: SHUTTERSSTOCK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: