Veľká noc s deťmi: Najkrajšie vinše pre malých šibačov

Máte doma malých vinšovníkov? Spestrite si sviatky jari a naučte ich tie najkrajšie veľkonočné vinše. Na svoje si prídu tí starší, no aj tí najmenší. Po obľúbených, ale aj menej známych, veršoch určite nebudú mať núdzu o maľované vajíčka či sladkosti.

Najkrajšie veľkonočné vinše aj pre tých najmenších:

Veľká noc predo dvermi, ostaňte, chlapci, verní –
i napriek dievčat kriku – dobrému svojmu zvyku. Dievčatám veľa vody a chlapcom málo škody!

Vinšujem vám sviatky tieto, nie pre koláč, nielen pre to, spokojnosti v srdiečku, a studenú vodičku, veľa mieru, prajem zdravia, starosti nech sa nás stránia. Veľkú noc len v pohode, a dievčatá vo vode.

Šibi, ryby, mastné ryby, kus koláča od korbáča, ja chcem iba máličko, veľkonočné vajíčko.

Šibi, ryby, rybičky, veď ja chlapček maličký, šibem zhora, šibem zdola, aby dievka zdravá bola!

Znovu je tu Veľká noc, poď že, korbáč, na pomoc. Vedro vody pripravím, všetky dievky prekvapím. Kričia, bežia, výskajú, chytiť sa mi nedajú. Ja sa snažím, ako viem, vyšibem aj polejem, to je ale skvelý deň.

Mamka moja, mamička, darujte nám vajíčka! Ak nedáte vajíčka, aspoň kus makovníčka. Ak ani makovníčka, tak jedného grošíčka. Ak ani grošíčka, ujde vám sliepočka! Do horného rybníčka a z rybníčka do kaluže – kto jej odtiaľ, ktože len, kto jej pomôže?

Uplietol som korbáčik, taký pekný nemá nik. Ten korbáčik pohladká, všetky pekné dievčatká. Keď dostanem vajíčko, vyšibem vás máličko.

Veľká noc nesie jar v malom batôžku, dievčinka prichystaj štedrú nám výslužku. Vymaľuj, nafarbi pestré len vajíčka, aby si mala čím obdariť Janíčka… Janíčka, Petríčka, Dušana, okúpu ťa hneď za rána! Červeň ti zasadá na líčko, keď podáš im maľované vajíčko – veselú Veľkú noc, ty naša ružičko!

Na Veľkú noc veľa vody, to nikomu neuškodí. Šťastie, zdravie, smiechu dosť, nech sa u Vás dobre cíti každý hosť.

Trošku vody za golier, pár vajíčok na tanier, pár šibnutí po zadku, veľa zdravia ku sviatku!

Preveselé sviatky jari, slnko v každej jednej tvári. Bystré nohy, svižný korbáč, šunku, chlebík, ba aj koláč. Trošku kriku, šťastia moc, prajeme Vám krásnu Veľkú noc!

Veľkonočná vodička, maľované vajíčka, k tomu ešte zdravíčko, daj sa obliať dievčičko.

Vinšovať Vám ideme pekné sviatky jari, nech v pondelok celý deň, slniečko Vám žiari. Korbáčom po zadku, voňavku za tričko, pre dobrých šibačov maľované vajíčko.

Nech pán požehná tieto vaše sviatočné dni a nech vám dá veľa nádeje pre nový začiatok. Nech vás tieto dni naplnia radosťou, úspechom a šťastím. Želám vám krásnu Veľkú noc.

K radu ďalších vinšovníkov, aj ja podľa dobrých zvykov, pripojiť chcem, keď nie inšie, aspoň svoje skromné vinše. Pekné sviatky, dobrú zhodu, ženám čerstvú sviežu vodu, mužom tiež nech sladko je, nech si prídu na svoje.

Buďte vy ženušky veselé, už vám to leto nesieme, dajte nám vajíčko lebo dve, šak vám to máličko ubudne.

Jedno šibi je zdravie, druhé je zasa krása, tretie šibi je šťastie, a to štvrté volá sa, daj dobrého koláča.

Jarný úsmev prinášam, obláčku sa vyrovnám. Pokropím vás dáždikom a osuším božtekom.

Prekvapte na Veľkú noc: Tipy na zdravé veľkonočné recepty

Text: vdobrom.sk, Foto: ShutterStock
 


 

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: