Zle sa vám spí? Možno je chyba v zariadení vašej spálne!

Prehadzujete sa v noci zo strany na stranu a ráno sa prebúdzate unavení? Okrem zdravotných problémov môže byť vinníkom aj zle zariadená spálňa. Poďme sa pozrieť, v čom sú najčastejšie problémy.

V posteli strávime takmer tretinu života. Či výdatne alebo menej, závisí od nášho zdravotného či psychického stavu, ale aj od toho, ako máme zariadenú spálňu. Čomu sa vyhnúť?

Nerobte si zo spálne sklad!

Sušíte v spálni bielizeň alebo tu skladujete veci, pre ktoré nemáte iné miesto? Tak to je prvá zásadná chyba! Samozrejme, že nie vždy má človek na výber, ale pamätajte na to, že v spálni by mal prúdiť vzduch!

Vyčistite podlahu aj všetky povrchy prídavkom z octu, zo skríň nekompromisne zlikvidujte všetko rok nenosené a nepotrebné. Môžete to skúsiť predať alebo dať na charitatívne účely. A na veci, ktorých sa nechcete vzdať, si zaobstarajte boxy. Budú vyzerať úhľadnejšie ako rôzne tašky či krabice.

Príliš veľa dekorácií a iných vzruchov

Nič proti zážitkovým spomienkam, no fotografie v rámoch patria do iných kútov interiéru, napríklad do vstupnej chodby alebo na schodisko. Spálňa by mala pôsobiť čo najpokojnejšie a čisto. Zapálené sviečky sú prípustné. Stopku by ste mali dať akýmkoľvek elektrožiaričom. Žiadna televízna obrazovka, od mobilu aspoň na niekoľko hodín ruky preč. Nechajte si ho nabíjať „mimo dosahu“, napríklad v kuchyni.

Iné aktivity

Spálňa by mala byť miestom odpočinku, intímnych chvíľ, prípadne relaxu pri čítaní. „Doplnky“ ako sušiak bielizne, rotoped, kôš na špinavú bielizeň, počítač tu nemajú čo hľadať. Pokiaľ im neviete nájsť iné miesto, skúste ich oddeliť od zóny spania. Riešením môže byť paraván, knižnica, prípadne drevená priečka. Ak takú možnosť nemáte, skúste sa týmto aktivitám najmenej dve hodiny pred spánkom nevenovať.

Výrazné farby

V spálni je dobré v tomto ohľade zaradiť „neutrál“. Najideálnejšia je na steny biela, krémová, prípadne svetlá piesková. Ak ste zástancami živších farieb, pastelové farby ako mentolová, staroružová, svetlozelená či nebovomodrá podporujú relax a zároveň opticky chladia, čo je pre spánok ideálne.

Kam s posteľou?

Ideálne je také umiestnenie, aby bola bezproblémovo prístupná z oboch strán. Čo sa týka orientácie, najvhodnejšie je, ak vám hlava smeruje na sever. Severná strana podporuje upokojenie mysle. Býva navyše najchladnejšia. Spánok pri nižšej teplote je zdravší a pohodlnejší. Ak spíte s hlavou nasmerovanou na juh, môžete trpieť nočným prebúdzaním a ráno sa cítiť nevyspatí. Hlava smerujúca na západ podporuje tvrdý spánok, táto svetová strana doslova podporuje lenivosť.

Príliš veľa svetla neprospieva

Jedným z častých nepriateľov spánku je svetlo. Večer by ste mali svietiť žiarovkami z teplého spektra alebo sviečkami. V noci a na svitaní je dôležité kvalitné tienenie. Ideálne sú žalúzie alebo ťažké závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo.

Prečítajte si viac o téme bývania na našom blogu.

Text: JAGA, Foto: isifa/SHUTTERSTOCK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: