„Sezóna“ kliešťov sa začala. Na čo by ste si mali dať pozor?

Horúčka, bolesť hlavy a svalov či nevoľnosť. Boli ste na výlete v lese a po pár dňoch ste si všimli niektorý  z týchto príznakov? V krajnom prípade vôbec nemusí ísť o chrípku. Ak sa po niekoľkých dňoch pridružia poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia či závraty. Tak ste sa mohli nakaziť kliešťovou encefalitídou.

Kliešte, ktoré sa už začínajú objavovať v prírode, môžu prenášať viaceré infekcie. Najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Odborníci pripomínajú, že pred encefalitídou sa možno na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie odporúčajú všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí.

Kým kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú v určitých tzv. endemických oblastiach. „Za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,“ uviedla Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Napriek poklesu v počte hlásených prípadov v roku 2021 ÚVZ eviduje dlhodobo stúpajúci trend chorobnosti na kliešťovú encefalitídu. Dôvodom je podľa neho nízka zaočkovanosť populácie a vysoká aktivita kliešťov.

Kliešťová encefalitída je ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu, ktoré sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Najmä nepasterizovanými výrobkami z kozieho a ovčieho mlieka. Prejavuje sa podobne ako chrípka, horúčkou, bolesťami hlavy a svalov či nevoľnosťou. Po niekoľkých dňoch sa pridružujú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, teda stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia či závraty.

Lymská borelióza sa zo začiatku prejavuje typickými kožnými zmenami, keď koža okolo miesta vpichu sčervená, pričom začervenanie sa šíri do okolia a zároveň centrum bledne. Postupne sa môže pridružiť zvýšená teplota, únava či bolesti svalov a kĺbov. Neskôr patrí k prejavom najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny či zápaly kĺbov a očnej rohovky.

Zatiaľ čo kliešťová encefalitída je infekčné ochorenie vyvolané vírusom a antibiotiká v jej liečbe nie sú účinné, lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie a možno ju liečiť antibiotikami.

TEXT: vdobrom.sk, TASR
FOTO: TASR

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: