Nekŕmiť, neutekať a neotáčať sa chrbtom. Tri hlavné pravidlá pri strete s medveďom

Fotografie a videá s medveďom najčastejšie končia tragicky. Niekedy pre človeka, no veľmi často pre zviera. Odborníci opäť pripomínajú, aby sme sa k medveďom nepribližovali a v žiadnom prípade nekŕmili ľudskou potravou. Ak si medveď zvykne, stratí plachosť, skôr či neskôr bude nevyhnutné ho utratiť. Podobne ako sa stalo nedávno s medvedicou v Nízkych Tatrách.

„Určite netreba považovať medveďa za milé zviera, s ktorým si idem urobiť fotografiu alebo video, pretože vždy tam hrozí nebezpečenstvo, že medveď vyhodnotí priblíženie sa človeka ako nebezpečenstvo a zaútočí,“ hovorí vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Jaroslav Slašťan.

Zároveň vyzýva ľudí na opatrnosť a aby upustili od správania, že by nielen medvede, ale aj inú divožijúcu zver kŕmili. „Pretože oni si možno myslia, že ide o nejaký dobrý skutok a pomáhajú zvieratám, ale opak je pravdou. Tie zvieratá odsúdia na smrť,“ poznamenal.

V prípade, ak človek stretne medveďa, nemal by utekať. „Útek neodporúčame, pretože medveď je šelma a inštinkty šelmy hovoria, že za pohybujúcim sa predmetom alebo pohybujúcou sa osobou či zvieraťom sa treba rozbehnúť,“ priblížil Slašťan. Pri strete s medveďom by mali ľudia skôr od medveďa cúvať, prihovárať sa mu a hlavne neotáčať sa chrbtom.

TEXT: vdobrom.sk, TASR
FOTO: TASR

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: