V Trnavskom kraji každý tretí byt vykurujú obnoviteľné zdroje energií

Bioplyn, biomasa a tepelné čerpadlá. Obnoviteľné zdroje energie vykurujú v trnavskom kraji viac ako 33 tisíc bytov. Teplo získavajú zo zeme, ale aj zo zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu.

Kým celá Európa diskutuje o tom, ako dosiahnuť energetickú nezávislosť, Trnavský kraj takmer tretinu svojich bytov vykuruje prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií. Na Slovensku je však výnimkou. V ostatných krajoch sú fosílne palivá na vykurovaní zastúpené ešte výraznejšie.  

„Trnavský kraj môžeme považovať za dobrý príklad toho, ako sa dajú vo vyššej miere využiť obnoviteľné zdroje energie na vykurovanie bytov. So svojimi 27,5 percentami mal v rámci Slovenskej republiky najvyšší podiel. Takýmto spôsobom sa vykurovalo 33.348 bytov. Z toho viac ako polovica bytov sa nachádzala v okrese Trnava,“ uviedla Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Napriek tomu, prevládajúcim zdrojom energie na vykurovanie je stále plyn.

Na vykurovanie sa v kraji využíva najmä energia biomasy, keďže v Zelenči sa nachádza bioplynová stanica, ktorá zabezpečuje energetické zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu v Trnave a okolí.

Ďalej sa vo veľkom využívajú tepelné čerpadlá, ktoré sa používajú na vykurovanie administratívnych a štátnych budov. V ôsmich obciach žiadny byt nepoužíval na kúrenie plyn, byty boli najčastejšie vykurované pevným palivom alebo elektrinou.

TEXT: TASR, vdobrom.sk
FOTO: TASR

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: