Manuál, ako nepochybiť pri rekonštrukcii kúpeľne

Ak sa už dlhšie odhodlávate na renováciu kúpeľne, pravdepodobne sa najskôr zameriate v predstavách na farebnosť obkladu a dlažby, dizajn umývadla či zrkadla, prípadne dilemu, či vymeniť vaňu za sprchovací kút. Radikálny zásah, ktorý vás bude stáť nemálo času, energie aj financií, si však vyžaduje trochu hlbšiu stratégiu.

Pred krokom 1 zvážte…

Koľkí budete pravidelne kúpeľňu využívať? Viac miesta môžete získať aj tým, že spojíte toaletu s kúpeľňou. Táto alternatíva je však vhodná pre jednotlivca alebo pár. Ak ste v domácnosti štyria a ráno sa chystáte naraz, je lepšie toaletu od kúpeľne odčleniť. Skúste popremýšľať aj nad dvoma umývadlami. Ak máte malé deti, vaňa bude pre vás nevyhnutná. Jej rozmer prispôsobte najvyššiemu členovi rodiny. Starším ročníkom viac vyhovuje sprchovací kút. Dostatočne priestranný a ideálne bezbariérový. Máte v kúpeľni dosť miesta na práčku? Ak nie, skúste ju premiestniť do kuchynskej linky alebo vstavanej skrine v predsieni.

TIP: Ak nemáte v kúpeľni okno, uprednostnite teplé biele svetlo – v miestnosti bez prirodzeného slnečného svetla bude pôsobiť prirodzenejšie. V kúpeľni by mali byť minimálne dva svetelné zdroje. Jeden centrálny na strope, druhý nad zrkadlom.

S rezervou

Výšku reálne nevyhnutných výdavkov a rozpočet si nastavte zodpovedne, aj s rezervou. Niečo vás bude stáť aj prenájom veľkokapacitného kontajnera, odvoz stavebného odpadu, poplatky na skládke, ale aj kúpa vypínačov, svietidiel s IP ochranou či doplnkov. Pri množstve obkladov a dlažby sa odporúča 10 % rezerva nad reálnu potrebu pre vašu kúpeľňu.

TIP: Aby sa vám premena kúpeľne nepríjemne nepredĺžila, pred samotnou renováciou už by ste mali mať zariaďovacie prvky, obklady a dlažbu nielen vybraté, ale aj fyzicky doma. Pripravte sa na to, že na niektoré produkty, zvlášť v postcovidovej dobe, sú niekoľkotýždňové až mesačné čakacie lehoty.

Chcete viac miesta?

Ani pri rekonštrukcii kúpeľne v byte nemusí byť sen o väčšom priestore nereálny. Niekedy stačí posunúť nenosné priečky na úkor zmenšenia predsiene či susednej miestnosti. Komplikovanejším, no nie nemožným riešením je zmena pozície. Treba však vziať do úvahy, či sa v blízkosti nového miesta nachádzajú zvislé rozvody. Ďalšou dôležitou otázkou je prevádzkové riešenie – rozmiestnenie sanitárneho zariadenia vzhľadom na frekvenciu používania, priestorové danosti na vedenie inštalácií musí mať logiku.

Šikovné a rýchle riešenie

Nerovné priečky alebo nanovo budované rozvody šikovne zakryjú sadrokartónové priečky. Pri suchej výstavbe je nezanedbateľná aj časová úspora. Do kúpeľní so zvýšenou vlhkosťou sú najvhodnejšie impregnované dosky so zeleným kartónom. Na stenu, kde bude inštalované zrkadlo či skrinka pod umývadlo, treba zvoliť vysokopevnostný sadrokartón, ktorý znesie aj ukotvenie väčšej záťaže.

Príliš drahá hydroizolácia? Tu sa šetriť určite neoplatí

Aj keď ide o pomerne drahú záležitosť, pod obklady a dlažbu je potrebné aplikovať hydroizolačnú stierku, ktorá vytvorí pružnú kompaktnú membránu a chráni podkladové konštrukcie pred vznikom porúch – vlhkých škvŕn na stenách nielen v kúpeľni, ale aj v susedných miestnostiach. Vlhkosť zapríčiňuje opadávanie omietky a vznik plesní. V mieste stykov podlahy a stien treba použiť špeciálne gumovo-textilné pásky.

TIP: Dôkladne si premyslite farebnosť. Priestorové danosti kúpeľne zohľadnite pri výbere obkladu a dlažby. Malej kúpeľni tmavé obklady nepristanú. Ideálne sú svetlé a lesklé. Obdĺžnikové obklady položené vodorovne stenu predĺžia, uložené zvislo ju opticky natiahnu do výšky.

Text: vydavateľstvo JAGA

Foto: shutterstock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: