Štýlová predsieň? Dobrý prvý dojem

Čo vám utkvelo v pamäti po prvej návšteve budúcej svokry alebo po večeri u rodinných priateľov? Možno to bolo fantastické jedlo, nervozita či nezameniteľná vôňa, ktorá sa niesla celým domom. Pre niekoho sú to zas mačacie chlpy na pohovke a rozhádzané topánky. Chcete, aby sa u Vás Vaši hostia cítili rovnako príjemne ako vy? Zoberme to pekne od začiatku, teda v našom prípade, od predsiene.

Predsieň je pomyselnou bránou do vášho kráľovstva. Je len na vás, či za jeho hradbami bude čakať chaos alebo oáza pokoja a krásy. Na nasledujúcich riadkoch zistíte, ako na to!

Priestorové možnosti

Veľkorysosť dizajnu závisí vo veľkej miere od rozmerov vstupného priestoru. Ak máte menší byt, v ktorom sa počíta každý štvorcový meter, je vhodné zohľadniť v návrhu veľkosť úložných priestorov. Na udržanie čistých línií a poriadku je ideálne zvoliť vstavanú skriňu so zabudovaným sedením. Ak je vstupným priestorom len úzka chodba, voľte prvky, ktoré opticky zväčšujú priestor, napríklad veľkorozmerné zrkadlá alebo zrkadlové steny.

V prípade väčšieho priestoru je otvorená bohatšia škála možností. Predsieň môžete zariadiť samostatne stojacou komodou, skrinkami či malou pohovkou. Obľúbenosti sa tiež tešia kruhové zrkadlá.

Industrial, boho alebo rustic?

Hneď na úvod je dobré si ujasniť, v akom štýle chcete priestor zariadiť. Kombinácia materiálovo a štýlovo odlišných prvkov mu môže skôr uškodiť. Ak ste fanúšikom surového mestského dizajnu, perfektne sa vám hodí tehlová stena s nábytkom s oceľovými prvkami v kombinácii so sivou a čiernou. Tehlová stena v menšom byte zároveň priestorovo vymedzí vstupnú zónu.

V súlade s prírodou

Prírodnejšie typy stavia skôr na drevo a farebnú škálu oscilujúcu medzi bielou a hnedou farbou. Bohatá zeleň, dekorácie zo sušených kvetov či doplnky z prírodného ratanu a juty sú trendom, ktorý tak ľahko neomrzí. Priestoru dodajú vzdušnosť aj skrine s perforovanými stenami. Ako dizajnový prvok, ktorý spája funkčnosť s estetikou, zvoľte napríklad paraván s nádychom Japonska alebo priesvitnú deliacu stenu.

V čom spočíva čaro domova?

Vráťme sa však naspäť domov na Slovensko. V našej histórii bytového dizajnu sa premlelo veľa šikovných ľudí, ktorých výrobky sa v súčasnosti po desiatkach rokov stávajú renesančným hitom. Staré kúsky nábytku, či už ide o dizajnérske ohýbané kreslá, alebo o storočný prababkin perinák prerobený na komodu, vytvoria z každého domu naozajstný domov. Nostalgia a retro sú silnými hráčmi pri zariaďovaní interiérov s rustikálnym nádychom. Najväčším pokladom vo vašej predsieni môže byť aj stará cementová dlažba, ktorá dodá priestoru nádych španielskej kaviarne.

Zeleň

Rok 2020 bol veľkým prelomom v mnohých oblastiach. Jedným z nich je aj fakt, že horúčka pestovania bytových rastlín už dorazila aj do našich končín. Pre niekoho stará známa, pre iných, nová príležitosť, ako dodať predsieni svieži vzhľad a čistý vzduch.

Veľkej obľube sa tešia hlavne veľkolisté rastliny, napríklad monstera.

A čo farby?

Je pravda, že mať každú miestnosť natretú na inú žiarivú farbu, je vyhasnutý odkaz nultých rokov. Neznamená to však, že sa správnou voľbou farieb nedajú urobiť čary! Vo veľkej miere teraz prevažuje používanie pastelových tónov, ktoré dodávajú priestorom hravosť.

Ak máte chuť a odvahu na experiment, nebojte sa napríklad petrolejovej zelenej, v kombinácii so svetlými drevenými doplnkami. A nezabúdajte, prvý dojem je len jeden!

Text: Kristína Moravčíková/vydavateľstvo JAGA
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: