Tajomstvo ukryté v modrej

Na palete farieb ju radíme medzi studené odtiene, napriek tomu vie pôsobiť príjemne. Bonusom je, že má blahodarné účinky na naše zdravie. Skrátka, ideálna farba!

Spomaľuje pulz, zlepšuje koncentráciu, upokojuje a dobrý vplyv má aj na zrak. Krásne vyzerá a použiť sa dá na stovky spôsobov. Odtieňov modrej je asi rovnako veľa ako vody v mori. To, akú atmosféru navodí, záleží aj od jej intenzity, odtieňa a množstva. Modrá je veľmi tradičná farba! Jej sýte odtiene vzbudzujú úctu, no sú aj sofistikované. V kombinácii s inými farbami – bielou, ružovou, žltou ale aj zelenkavou, s tmavým masívnym drevom či svetlým dekórom, vždy bude vyzerať inak. Moderne, dynamicky, mladistvo aj romanticky.

Na stene

Elegantne a nadčasovo pôsobí na stenách oceľovomodrá farba. Ak máte slnečnú izbu môžete si dovoliť jednu, dve, alebo aj všetky steny natrieť tmavším odtieňom modrej. Ak je však izba orientovaná na sever, s minimom denného svetla, voľte radšej jasnejšie odtiene. Svetlomodrá na stenách pôsobí romanticky. Indigovú kombinujte s pastelovými odtieňmi ružovej, žltej a mätovej. Geometrické vzory na tapete budú s modrou moderné, kvetinové vidiecke a vintage. Bledé odtiene modrej pasujú k farbe roka 2021 od Dulux – Brave Ground.

Na nábytku

Často je modrá farba kombinovaná so svetlým drevom a bielym lakovaným povrchom. Modrý nábytok pôsobí moderne. V kombinácii so žiarivými farbami nápadito a veselo, no spojením so vzormi a kovom môžete docieliť eklektický vzhľad. Tmavomodrá kuchyňa si zaslúži pár otvorených políc pre odľahčenie.

Na doplnkoch a textíliách

Modré obliečky kombinujte so žltými, bielymi alebo mentolovými vankúšikmi. Na kobercoch a osuškách sa nebráňte použiť kráľovskú či námornícku modrú. Modré prestieranie a kuchynská keramika pôsobia prímorským dojmom. Či už sa rozhodnete pre modré závesy tapety alebo doplnky, hlavne to všetko nekombinujte naraz. Spojte ju s kožou a kožušinami, bambusom, sisalom, pampovou trávou,  medenými, zlatými, alebo striebornými prvkami.

TEXT: vydavateľstvo JAGA

Foto: archív firiem

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: