Nepodceňujte úpal. Odborníci radia ako sa pripraviť na horúčavy

Prvé letné horúčavy prinášajú aj prvé zdravotné komplikácie z tepla. Najčastejšie ide o úpal alebo úžeh. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Bolesti hlavy a zrýchlené dýchanie

Kým úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia, tak úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia.

Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom, zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním.

„Postihnutého premiestnite do chladného prostredia, najlepšie chladnej miestnosti s vetraním a dajte ho do stabilizovanej polohy. Postupne ho ochladzujte, najlepšie obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom. Tekutiny mu podávajte po malých množstvách. Pri zhoršení stavu je dôležité volať 155 alebo 112,“ hovorí Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.

S deťmi ešte opatrnejšie

Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu. Deti do šiestich mesiacov zdravotníci tiež neodporúčajú natierať opaľovacím krémom. „Tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať,“ vysvetlila Jana Hamade, lekárka a vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ako skladovať lieky
Počas leta je tiež dôležité chrániť sa pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi. Letné oblečenie by malo byť svetlých farieb, ľahké a vzdušné. Zdravotníci tiež odporúčajú počas leta skontrolovať správne uskladnenie liekov. Väčšinu liekov je totiž potrebné skladovať pri izbovej teplote, teda do 25 stupňov Celzia. „Opaľovací krém s ochranným faktorom je vhodné na každú sezónu použiť nový. Po ich otvorení dochádza k postupnému znehodnocovaniu a v nasledujúcej sezóne už nemusia poskytovať dostatočnú ochranu,“ dodala Račková.

TASR, vdobrom.sk / FOTO: TASR – František Iván

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: