10 tipov, ako si naplánovať novú záhradu

Refresh záhrady pred novou sezónou je projekt, ktorého výsledok môže priniesť veľa pekného a príjemný priestor na relax či pestovanie. Aby to tak bolo, treba si dostatočne vopred dobre premyslieť zopár vecí.

Začiatok je v hlave

Myslite. To je na začiatku základ. Vyjasnite si, na čo všetko má nová alebo zrekonštruovaná záhrada slúžiť. Ak nežijete sami, zapojte aj ostatných členov rodiny. Je dobré vedieť, čo by v záhrade chceli ostatní, či jej netreba pridať ešte nejakú funkciu. Niekto sa možno chce len opaľovať na trávniku, iný by však rád pestoval kvety či zeleninu a pre tretieho môže byť základom bazén… A tomu treba prispôsobiť nároky na budúcu záhradu, materiály a rastliny, resp. ich zreálniť.

Sám či s odborníkom?

Aj keď nie ste úplný začiatočník a v „záhradkárčení“ sa vyznáte, nezatvárajte si hneď dvere pred možnosťou osloviť záhradného architekta. Môže vám pomôcť aspoň s technickými záležitosťami (napr. zavlažovací systém, výber vhodných materiálov). Rozhodne ho odporúčame, ak pozemok či veľkosť záhrady nie sú úplne ideálne (napr. malá záhrada, svah, príliš tienisté miesto a pod.). Mnohokrát to pomôže ušetriť financie za následné prerábanie.

Štýl

Premyslite si štýl aj charakter záhrady. Ak veci prekombinujete, výsledkom môže byť nesúrodá džungľa, ktorú budete prerábať už ďalšiu sezónu… Takže ste skôr minimalisti, milovníci stromov, pestrých farieb alebo chcete nechať záhradu rásť prirodzene a vytvoriť si akúsi permakultúrnu lúku? Štýl záhrady a domu by si nemali odporovať. Nezabudnite, že štýl záhrady vytvárajú aj prvky ako záhradný nábytok, chodníky a podobne. Napríklad rôzne typy ležadiel či stoličiek nemusia byť v tejto súvislosti to pravé.

Mapa záhrady

Základom dobrého plánu je zmapovanie situácie. Pozorujte a zapisujte svetelné a slnečné podmienky, zrážky a vlhkosť jednotlivých častí záhrady, zapíšte si orientáciu na svetové strany, ale napríklad aj to, ktoré časti sú citlivé vo vzťahu k susedným pozemkom. Ani sa nenazdáte a o pár mesiacov či rokov prídu zbytočné škriepky o padajúce lístie či ovocie… Dobrým pomocníkom je štvorčekový papier. Naň si v jednotnej mierke môžete preniesť (nakresliť alebo inak zaznačiť) všetky prvky, ktoré v záhrade chcete mať, resp. máte, aj s príslušnými vzdialenosťami. Dokonca si napr. namiesto stromov alebo ležadiel môžete vystrihnúť krúžky a pracovať s ich potenciálnym umiestnením.

Spevnené plochy a terasy

Ono sa to nezdá, ale plot a spevnené plochy patria do menších stavebno-technických úprav, ktoré treba urobiť skôr, ako začnete so samotným vysádzaním. Funkčnosť a praktickosť záhrady od nich dosť závisia, no majú vplyv aj na jej vzhľad. S materiálmi opatrne. Všetkého veľa škodí, a keď na príliš malej ploche skombinujete viac ako 3 materiály, bude z toho chaos, ktorý nepôsobí príjemne. Zladené by mali byť aj materiály na malých záhradných stavbách: garáži, altánku, terase, sklade náradia a pod. Myslite aj na to, že spevnené plochy sú vystavené počasiu a výber materiálu rozhodne o ich šmykľavosti a trvácnosti. Chodníky by mali spájať všetky pobytové časti. Obrubníky a múriky zasa pomáhajú záhradu rozčleniť, aby nepôsobila jednotvárne a aby sa dali aj opticky oddeliť časti s rôznymi funkciami. Malo by sa vám po nich chodiť pohodlne aj s náradím, takže rátajte so šírkou 80 až 120 cm. Pred výsadbou treba vyriešiť zavlažovanie aj osvetlenie.

A potom… Za plotom…

Ďalšou dlhodobou súčasťou záhrady je plot. V zásade sa oplatí rozmyslieť si, v ktorej časti záhrady chcete mať absolútne súkromie a ktorá môže byť čiastočne otvorená do okolia. Okrem masívnejších materiálov vás pred okolím skryje aj dostatočne hustý živý plot. Netreba však zabudnúť, že okrem súkromia takýto plot reguluje aj svetelné podmienky.

Existujúca zeleň

Zelene, ktorá je na pozemku pred rekonštrukciou záhrady, sa nemusíte nutne zbaviť a začínať od nuly. Náskok niektorých stromov v raste sa vám môže hodiť napríklad pri vytváraní tieňa. Treba sa jednoducho rozhodnúť, čo ostáva a čo nie. Ponechané rastliny budú možno potrebovať odbornú starostlivosť – napr. rez.

Trávnik – áno alebo nie?

„Nechcem náročnú záhradu, stačí mi pekný trávnik.“ Tak takto sa mýlia mnohí. Starostlivosť o väčšiu trávnatú plochu môže byť náročná, a to časovo aj fyzicky. Závisí to, samozrejme, od veľkosti záhrady, terénu a toho, koľko sa rozhodnete investovať do techniky. Okrem toho je trávnik náročný na svetlo, polievanie a záťaž pohybom. Ak to neodhadnete, miesto mäkučkého golfového koberca môžete mať niečo, čo sa vám bez tvrdej driny vôbec nebude páčiť.

Veľkosť rastlín

Ďalšou veľmi častou chybou býva, že pri plánovaní záhrady nemyslíme na to, ako sa rastliny rozrastú. Treba ich vysádzať vo vzdialenostiach zodpovedajúcich ich veľkosti v dospelosti. Azda najvýraznejšie je to pri stromoch. A pozor, listnaté stromy v blízkosti jazierka síce vytvoria tieň, ale na jeseň si zalovíte opadané lístie z hladiny.

Malá záhrada

Ak záhrada nemá príliš veľkú rozlohu, býva ešte citlivejšia na kombinácie. Rozhodne tu platí, že menej je viac. Menej rôznorodých materiálov, menej rastlinných druhov a radšej viac kusov. Jasné farby opticky zväčšujú priestor, oplatí sa staviť hlavne na bielu. A to aj v prípade záhradných stavieb. Kompaktnejšie a nižšie rastliny sa v tomto prípade hodia viac. A nielen o malej záhrade platí, že by mala byť atraktívna celý rok, takže aj na to pozor pri výbere „osadenstva“.

TEXT: JAGA

FOTO: iStock

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: