Zbohom vešaniu bielizne

Premýšľate nad sušičkou bielizne? Tento užitočný pomocník sa medzi spotrebiteľmi teší čoraz väčšej obľube a stáva sa už pomerne bežnou súčasťou našich domácností. Pokiaľ kúpu sušičky bielizne ešte iba zvažujete, spísali sme pre vás dôvody, prečo sa ju oplatí mať a aké kritériá zohľadňovať pri jej výbere.

Keď je v byte sušiak nevítaný hosť

V niektorých domácnostiach môže problém nastať najmä v jesennom a zimnom období. Jednak z dôvodu, že v  interiéri chýbajú priestorové kapacity na umiestnenie sušiaka a rádovo niekoľkohodinová prítomnosť tohto pomocníka môže byť pre členov domácnosti nekomfortná. Prípadne chýbajú aj vonkajšie plochy – balkón, terasa, lodžia, kde by ich sušiak s vypranou bielizňou, aspoň vizuálne, neobťažoval.

Bez vlhkosti

Ak aj opomenieme priestorové kapacity, hlavne byty bez individuálneho vykurovania môže v prechodných obdobiach alebo počas sychravých dní obťažovať aj zvýšená vlhkosť. Nehovoriac o tom, že investícia do kvalitného pracieho prostriedku či voňavej aviváže môže vyjsť hlavne pri kusoch, ktoré vyžadujú dlhší čas na vysušenie (napríklad bundy, deky, osušky), úplne navnivoč.

Uteráky

Rozdiel medzi vypratým uterákom či osuškou vyschnutou na sušiaku a v sušičke je obrovský! Pocítite ho hlavne na dotyk – hebkosť a nadýchanú mäkkosť ocení každá pokožka. Navyše aj usporíte – bielizeň si omnoho dlhšie zachová svoju sviežosť, takže frekvencia prania kusov zaťažených vlhkosťou sa o čosi zníži. Bielizeň, ktorá z pračky putuje rovno do sušiaceho bubna, nepotrebuje pri praní prídavky aviváže.

Ďalšie úspory – čas a žehlenie

Potrebujete mať opratú bielizeň k dispozícii do niekoľkých hodín? Štandardný program si s vysušením bavlnených kúskov poradí za necelé dve hodiny, niektoré aj za menej. Dĺžku programu si sušička (podobne ako pračka či umývačka riadu) vie modifikovať podľa množstva vloženej bielizne aj zvoleného zloženia tkaniny – najrýchlejšie je suchá syntetika, najdlhšie sa suší outdoorové oblečenie so špeciálnou impregnáciou proti vlhkosti a chladu.

Z kvalitnej sušičky vytiahnete bielizeň 100 % vysušenú, no nepokrčenú. Väčšinu kusov, azda len s výnimkou „biznis košieľ“, stačí poskladať a odložiť do skrine. Ak používate žehličku aj na odstránenie baktérií, buďte bez obáv – sušiace programy sa o ne vedia postarať omnoho spoľahlivejšie.

Akú si vybrať?

Podľa technológie sušenia sa sušičky delia na ventilačné a kondenzačné. Kým ventilačné sú rozšírené hlavne vo väčších prevádzkach, v bežných domácnostiach sa viac uplatnia kondenzačné. Tie pracujú na princípe kondenzácie – vlhkosť z bielizne v podobe pary kondenzuje na kvapalinu a odvádza sa do zbernej nádoby, ktorú treba pravidelne vyprázdniť. Niektoré sušičky ponúkajú možnosť vodu odvádzať priamo do odpadu.

Dva v jednom?

Pokiaľ vám to priestorové a finančné podmienky umožnia, uprednostnite radšej dva spotrebiče – samostatnú pračku a extra sušičku. Práčka so sušičkou v jednom vysuší iba polovičnú dávku vypratej bielizne. Tým pádom vás vyjde viac spotreba vody aj elektriny. Pri poruche sušičky nebudete musieť s praním bielizne obťažovať susedov či známych.

TEXT: JAGA, Foto: SHUTTERSTOCK

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: