Ako sa starať o bielu sedačku?

Elegantná a decentná. Biela pohovka býva výnimočným solitérom každej obývačky. Niektoré domácnosti, hlavne s malými deťmi či domácimi miláčikmi, majú pred ňou rešpekt.  Možno celkom zbytočne. Stačí poznať správne grify, ako sa o ňu starať.

Snímateľný poťah, ideálne dva

Najjednoduchším spôsobom, ako uchrániť bielu pohovku pred znečistením, je snímateľný poťah. Jeho výhodou je, že ho možno čistiť. Buď v čistiarni, no ak sa dá poťah rozdeliť na viacero častí, môžete ho vyprať aj doma. K niektorým sedačkám si môžete dokúpiť aj rezervné poťahy, dokonca v inej farebnej variácii. Podľa potreby si môžete obmieňať vzhľad obývačky

Ochranný sprej, kvalitný materiál

Na trhu sú dostupné aj špeciálne impregnačné spreje, ktoré vašu sedačku urobia odolnú proti špine aj tekutinám. Renomovaní výrobcovia sedačiek majú v portfóliu poťahy v niekoľkých kvalitách – pri bielej vyberajte najvyššiu. Nové technológie (aquaclean, easyclean) si dokážu hravo poradiť s nečistotami. Zabraňujú vsiaknutiu tekutiny a inej špiny do látky. Ďalšou výhodou je ich rýchle a nenáročné čistenie, pri ktorom vám stačí len biela handrička a čistá voda.

Zvieracie chlpy

Máte domáceho miláčika? Už na začiatku je potrebné si uvedomiť, že stopy po ňom budú všade. Stále. Tu pomáha len pravidelné odstraňovanie chlpov z povrchu sedačky, a to denne. Najúčinnejším pomocníkom je tzv. PET vysávač. Jeho výhodou sú špeciálne PET kefové hlavice, ktoré vysávajú, sajú a súčasne textíliu kefujú, takže dokáže odstrániť i chlpy zapichnuté hlboko v tkanine. Ak máte snímateľný poťah, vložte do práčky počas prania tzv. odchlpovače. Sú to guľôčky, na ktoré sa nalepia uvoľnené chlpy. Skvelým pomocníkom je aj sušička, ktorá vďaka horúcemu vzduchu odstráni všetky zvyšné chlpy, dokonca i tie hlboko zapichnuté v poťahu. Šikovný a pomerne lacný pomocník je tiež lepiaci valček na textil, ktorý vám pomôže za pár sekúnd najmä s menšími plochami. Ak je potrebný rýchly zásah a návšteva stojí pred dverami, použite odchlpovacie rukavice s gumeným povrchom.

Preč od slnka

Ak opierky a vankúše na sedačke nie sú pripojené k sedačke, snažte sa ich pravidelne otáčať. Čalúnenie a poťahy na vankúšoch tak vydržia dlhšie. Slnečné žiarenie takisto nemá na sedačku dobrý vplyv, látka môže časom vyblednúť. Biela sedačka by pri dlhodobom vystavovaní slnku mohla získať nepekný žltý nádych. Ideálne je, ak ju umiestnite tak, aby na ňu nedopadalo priame slnečné svetlo. Ak to možné nie je, snažte sa ju aspoň chrániť – počas letných dní i vašej neprítomnosti pomôžu zatiahnuté závesy.

Prvá pomoc pri nehodách

Pamätajte, že v prípade znečistenia bude čas váš nepriateľ, preto konajte rýchlo. Čím dlhšie necháte fľak na pohovke, tým viac námahy vás bude stáť jeho odstránenie. Kľúčová je technika – v žiadnom prípade sa nesnažte škvrnu šúchať či inak drhnúť. Tak by ste špinu iba viac votreli hlbšie do tkaniny, prípadne ju rozmazávali do strán. Najskôr si vezmite čistú papierovú servítku a pritláčajte ju na znečistené miesto, aby sa tekutina vstrebala. Následne čistou bielou (bavlnenou) handričkou a vlažným mydlovým roztokom krúživými pohybmi očistite škvrnu. Postupujte pomaly, s jemným tlakom od okraja škvrny smerom dovnútra. Pri čistení sedačky si často vystačíte i s obyčajným saponátom či šampónom. Neriedeným saponátom odstránite škvrny od kakaa či prepisovačky. Veľkej obľúbenosti sa teší aj žlčové mydlo, ktoré kúpite v každej drogérii za pár centov. Babské rady ďalej odporúčajú kuchynskú soľ, vínny ocot, citrónovú šťavu a sódu bikarbónu. Z chemických prostriedkov je veľmi obľúbený a účinný penový čistič. Ide o prípravok, aký sa používa aj na tepovanie autosedačiek. Stačí ho nastriekať na povrch sedačky, nechať chvíľu pôsobiť a potom zotrieť vlhkou handrou.

TEXT: JAGA
FOTO: Archív

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: