Pripravte sa na roadtrip 🚙

Doba čítania: 5 minutes

Láka vás predstava roadtripu? Vo filmoch sa táto forma dovolenky zdá lákavá, no realita býva mnohokrát odlišná a drsnejšia. Či už ste sa rozhodli zažiť dobrodružstvo s rodinou, partiou, alebo vo dvojici, nasledovné rady sa vám určite zídu, ak sa chystáte objavovať zákutia autom.

Slnko svieti, obloha je bez jediného obláčika a vás čaká jedna nezabudnuteľná dovolenka. Po ceste navštevujete historické pamiatky, vychutnávate si miestne špeciality a na odpočívadlách spoznávate nových priateľov, ktorí sa tak ako vy, rozhodli stráviť dovolenku na cestách. Aby váš roadtrip prebehol ľahko a s úsmevom na perách, prípravu auta by ste určite nemali podceniť. Nasledovné kroky by ste mali podniknúť ešte predtým ako sa vydáte na cestu, aby vám nič neskrížilo vaše plány.

Mechanická kontrola ⚙️

Olej a filtre
 • Skontrolujte a vymeňte motorový olej, ak je to potrebné. Vymieňajte aj vzduchový a palivový filter.
Skontrolujte dezén pneumatík
 • Dezén poskytuje trakciu a tiež pomáha odvádzať vodu preč od vašej pneumatiky, aby mohla zostať v kontakte s cestou, keď prší. Ak je dezén vašich pneumatík opotrebovaný, môžete stratiť kontrolu nad vozidlom, najmä na mokrej ceste.
 • Ak je opotrebovanie dezénu vašich pneumatík nerovnomerné, môžu byť nesprávne zarovnané a pri vysokých rýchlostiach môže malá nerovnováha v hmotnosti ľahko prerásť do vážneho problému. Venujte čas na vyváženie alebo otočenie pneumatík, aby vaša cesta prebiehala hladko.
Naučte sa opraviť defekt
 • Je skvelé mať náhradnú pneumatiku v kufri, ale ešte lepšie je vedieť, ako ju vymeniť! Uistite sa, že máte správne vybavenie, ako zdvihák a kľuku, ako aj kľúč na kolesá.
Kontrola kvapalín
 • Pred cestou skontrolujte hladiny oleja, chladiacej kvapaliny, brzdovej kvapaliny a kvapaliny do ostrekovačov, aby ste sa vyhli núdzovým zastávkam na servis. Sledujte tiež kvapaliny pre spojku a posilňovač riadenia, ak nejaké máte.
Skontrolujte svetlá
 • Zapnite každé svetlo a signál a skontrolujte, či fungujú. Uistite sa tiež, že kontrolka servisu na vašom aute nesvieti, inak by ste mali problém pred cestou vyriešiť.
Umyte svoje auto
 • Postarajte sa aj o karosériu. Alebo aspoň umyte okná, aby ste mali čo najlepšiu viditeľnosť. Možno budete chcieť vymeniť aj stierače, ak sú opotrebované, najmä ak nechávajú šmuhy na oknách.
Skontrolujte batériu
 • Posledná vec, ktorú potrebujete je, aby sa vám batéria vybila uprostred cesty. Preto majte so sebou nabíjateľnú batériu a núdzové nástroje (napr. baterku, skrutkovače, kliešte a nastaviteľný kľúč).

Bezpečnosť na 1.mieste 🦺

1. Lekárnička: Skontrolujte, či máte kompletnú a aktuálnu lekárničku.

2. Nezabudnite na výstražný trojuholník a reflexnú vestu

3. Náhradná pneumatika: Uistite sa, že je v dobrom stave a že viete, ako ju vymeniť.

4. Ak ste vodičom, tak sa dostatočne vyspite predtým, než budete šoférovať. Odporúča sa, aby ste si pred cestou autom dopriali aspoň 7 hodín spánku počas dvoch po sebe nasledujúcich nocí, aby ste si vytvorili dostatočné zásoby energie. Začnite šoférovať ráno po dobrej noci spánku, nie po dlhom pracovnom dni. Robte pravidelné prestávky počas cesty, aby ste zostali svieži a pozorní.

Predtým, ako sa rozhodnete objavovať svet na štyroch kolesách, odporúčame si dojednať Wüstenrot havarijné poistenie, ktoré ochráni vás aj vašu peňaženku v prípade nehody, krádeže či prírodných katastrof. Platí na celom území Európy. Viac o poistení TU.

V posledných rokoch sa v niektorých zahraničných krajinách zvýšila kriminalita, čo zahŕňa aj krádeže áut. Havarijné poistenie vám poskytne finančnú ochranu a v rámci asistenčných služieb máte nárok aj na náhradné vozidlo.

Predtým ako vyrazíte 🗺️

 • Ubytovanie: Ak plánujete počas cesty prenocovať, urobte potrebné rezervácie dopredu, aby ste mali istotu, že sa niekde poriadne vyspíte.
 • Trasa: Naplánujte si trasu vrátane prestávok na odpočinok, jedlo a tankovanie.
 • Doklady: Skontrolujte, či máte pri sebe vodičský preukaz, technický preukaz a poistenie vozidla.

Užívajte si jazdu 🎶

 • Nabíjačky a káble: Uistite sa, že máte nabíjačky pre svoje zariadenia, vrátane USB káblov. Zbaľte si pre istotu so sebou aj adaptér.
 • Hudba a zábava: Stiahnite si playlisty alebo audioknihy, ktoré vám spríjemnia vašu dlhú cestu, prípadne si nezabudnite vziať svoje obľúbené CD či USB kľúč s vašou hudbou.
 • Jedlo a nápoje: Majte so sebou dostatok vody a nejaké ľahké občerstvenie – ovocie, oriešky, cereálne tyčinky a ak máte pred cestou čas, spravte obľúbené ,,lepeňáky“.

Posledná kontrola 👨‍👩‍👧‍👦

Skontrolujte auto ešte raz, tesne pred odjazdom. Uistite sa, že všetko je v poriadku a že ste na nič nezabudli. Hlavne na deti 🙂

Cestujete s malými deťmi? 👶

Nezabudnite na niekoľko absolútne nevyhnutných vecí:

 • Fľaša s vodou.
 • Vlhčené obrúsky na čistenie.
 • Extra plienky, obrúsky a krém na zapareniny.
 • Lekárnička s potrebnými liekmi, obzvlášť ak máte dieťa s prerezávajúcimi sa zúbkami.
 • Klobúk, opaľovací krém a repelent proti hmyzu.
 • Uterák – deti si vždy nájdu spôsob, ako sa namočiť.

Obrázky: Shutterstock, Pixabay

Text: Redakcia Vdobrom.sk, Kidswhoexplore.com


Prečítajte si aj:

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Zostaňme v kontakte!

Nenechajte si ujsť dôležité novinky, inšpiratívne články či praktické témy zo sveta poistenia.
Prihláste sa k odberu noviniek a o všetkom sa dozviete ako prví.

Mohlo by vás zaujímať: