Jeseň zhoršuje psychický stav Slovákov. Odborník radí, počúvajte seba samého

Jesenné a zimné obdobie môže zhoršiť psychický stav. Podľa odborníkov je dôležité počúvať samého seba a zostať aktívny nielen v športe, ale aj vo vzťahoch a v živote.

Ľudia strácajú záujem aj o veci, ktoré normálne majú radi

„Jeseň so sebou prináša zmeny, ktoré na nás vplývajú. Po lete, dlhých dňoch, slnku a dovolenke, keď si doprajeme vypnúť a reštartovať sa, prichádzajú dni kratšie, sychravejšie, daždivé a viac sa približujeme k času, keď za tmy vstávame a vraciame sa domov,“ skonštatoval Marek Madro, psychológ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko. V tomto období je podľa neho bežné, že ľudia sú unavení a strácajú záujem o veci, ktoré majú radi.

Ešte náročnejším obdobím je podľa Madra jar. „Mnohí z nás na jar čakajú, je symbolom energie, prebúdzania a začiatku celého cyklu. Niektorí ľudia sú však po jeseni a zime veľmi vyčerpaní a necítia sa plní energie, sú unavení po zime a myslia si, že nie niečo s nimi nie je v poriadku,“ priblížil odborník.

Odporúča dopriať si obľúbené činnosti či aktivity, ktoré pomáhajú vybalansovať pocity, ktoré sezónne obdobie prinášajú. „Je dôležité spoznať samého seba a dopriať si to, čo vám fungovalo v minulosti alebo čo vám pomáha teraz, či už je to šport, knihy, pohyb, kontakt s priateľmi, návšteva wellness, masáž,“ vymenoval Madro.

Nebojte sa vyhľadať odborníka

Radí, aby ľudia zostali aktívni, nie iba v kontexte športu, ale aktívni v živote. Ak to tak človek cíti, je tiež podľa neho dobré sa o pocitoch porozprávať. „Ak máte pocit, že to celé už trvá dlhšie ako dva týždne a neprichádza zmena, či naopak sa stav zhoršuje, obráťte sa na odborníka, napríklad aj u nás na linkách pomoci,“ doplnil Madro.

Ozrejmil, že na linkách pomoci evidujú od začiatku roka zvýšený pocit kontaktov a žiadostí o pomoc. „Len za prvý polrok s nami ľudia o 78,5 percenta viac hovorili o strese a tlaku na výkon. Evidujeme 100,6-percentný nárast kontaktov v téme duševné ťažkosti, 44,3-percentný nárast v téme pocitov osamelosti, 16,8 percentný nárast v téme depresia, až 85,4-percentný nárast v oblasti vzťahov, ale až 22,6 percentný nárast v myšlienkach na samovraždu,“ spresnil.

Prečítajte si viac o téme zdravia na našom blogu.

TEXT: TASR, vdobrom.sk, FOTO: Pexels

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: