Diabetikov pribúda, no prevenciu zanedbávajú. Ľudia sa začnú o cukrovku zaujímať, až keď strácajú zrak – tvrdí odborník

14. novembra si každý rok pripomína Svetový deň diabetu, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o ochorení, jeho príznakoch, liečbe a predovšetkým spôsoboch prevencie u zdravej populácie, keďže počet chorých na cukrovku vo svete stále stúpa – informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Cukrovka patrí medzi závažné ochorenia a v dôsledku zdravotných komplikácií sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti ľudí. Medzi najrizikovejšie faktory, ktoré sa spájajú s jej vznikom, patria obezita, nezdravá strava či sedavý spôsob života.

Príznaky cukrovky:

  • ospalosť,
  • zvýšený pocit smädu,
  • časté vylučovanie veľkého množstva moču,
  • výskyt opakovaných infekcií kože a ústnej dutiny,
  • pravdepodobné zhoršenie zraku.

V rámci prevencie odborníci odporúčajú zdravý životný štýl – pravidelný pohyb a zdravú stravu. Správna životospráva pomôže aj po diagnostikovaní diabetu, keďže pri konzumácii jedla v malých množstvách viackrát denne si pacient dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, prípadne znížiť spotrebu liekov.

Diabetikov je potrebné vzdelávať

Diabetik je partnerom v liečbe, keďže jeho prognóza závisí aj od jeho spolupráce. Dôležitá je preto edukácia pacienta a výchova k tomu, aby jeho život bol čo najkvalitnejší, priblížil hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre diabetológiu Zbynek Schroner.

„Prognóza diabetika z viac ako 50 percent závisí od ochoty diabetika spolupracovať, dodržiavať diétne režimové opatrenia a brať liečbu pravidelne tak, ako mu ju lekár odporučil,“ uviedol Schroner. Je to podľa neho dôležité z hľadiska kvality života diabetika, ale aj zníženia rizika chronických komplikácií cukrovky. Ako napríklad postihnutia očí pri cukrovke, nervových vlákien, obličiek či iných sprievodných ochorení. „Ani najmodernejšia liečba nebude fungovať, ak sa do nej nezapoja lekár, pacient a rodina. Každý pacient je individuálny, preto aj manažment jeho ochorenia musí byť šitý na mieru,“ podotkol Schroner.

Žite bez obáv vďaka poisteniu od Wüstenrot. Výhody rizikového životného poistenia W dobrom život.

S prevenciou začínajú, keď už je neskoro…

Podľa prezidenta pacientskeho združenia Zväzu diabetikov Slovenska Jozefa Borovku k najdôležitejším opatreniam patria regulované stravovanie a pohybové aktivity. „Predpokladom správneho stravovania sú dobré znalosti pacienta o obsahu sacharidov v potravinách a o glykemickom indexe potravín. Držať chorobu pod kontrolou pomôže aj cvičenie,“ doplnil. Len malé percento diabetikov je správne kompenzovaných. Spresnil, že ľudia sa začnú o diabetes zaujímať až vtedy, keď strácajú zrak, obličky nepracujú ako majú alebo majú diabetickú nohu.

Náhrada inzulínu?

Predseda Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka poukázal, že liečba inzulínom si vyžaduje edukáciu, správny postup, injekčnú aplikáciu do podkožia, ako aj početné pichania do prsta pre potrebu monitorovania glykémie. Liečbu podľa neho vieme nahradiť jedným denným podaním lieku. „Ten dokáže nahradiť komplexné režimy podávania inzulínu, pri ktorých si pacient počas dňa podával štyri až päť injekcií inzulínu. Nielenže postačuje jedno podanie, ale liek je pri úprave glykémie aj veľmi efektívny, vedie k úprave telesnej hmotnosti a tiež krvného tlaku, predchádza aj vysokému riziku hypoglykémie,“ spresnil.

Prečítajte si viac o téme zdravia na našom blogu.

TEXT: vdobrom.sk, TASR

FOTO: Pexels, Pixabay

Najnovšie články:

Najčítanejšie články:

Sledujte nás na

sociálnych sieťach:

 

    /WustenrotSlovensko

 

  /wuestenrotslovensko

 

Nenechajte si újsť nič dôležité!

Mohlo by vás zaujímať: